Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Космополитният посланик на сближението

Яков Джераси (вдясно) и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 548 "Трамвай по желание" среща своята публика с космополитния посланик на сближението, съгласието и помирението Яков Джераси.

Яков Джераси е роден през 1946 г. в София в семейство на български евреин и християнка. Еврейският му род води началото си още от XIV век в Испания. Както е известно, сефарадските евреи са прокудени оттам и част от тях, сред които и родът Джераси, се насочва към Балканите, по това време е част от Османската империя. Думата "джераси" на арабски означава човек, който се занимава с медицина. Мнозина от рода Джераси са били медици, някои от тях лични лекари и зъболекари на цар Борис III и на царското семейство. Бащата на противозачатъчното хапче "антибебе" Карл Джераси е чичо на Яков.

През 1949 г. емигрира в Израел със семейството си, а после в Съединените щати завършва международни отношения в University of the Pacific в Стоктън, Калифорния. През 1949 г. Яков Джераси емигрира с близките си в новосъздадената държава Израел. Учи във Франция и в САЩ. През 1971 г. се присъединява към израелската армия като неин говорител. През 1973 г. служи на израелската войска във войната от Йом Кипур и дори става говорител на въоръжените сили.

Джераси е сред най-известните представители на еврейската общност в България и името му се свързва с много известни политици, бизнесмени и интелектуалци, на които е бил и съветник.

Яков Джераси е един от най-големите застъпници за разпространяването на историята за спасението на българските евреи.

Личен приятел на израелския писател и политик проф. Михаел Бар-Зоар, роден в София, автор на биографични и исторически изследвания. Сред тях е и историята за спасяването на българските евреи през Втората световна война в книгата "Извън хватката на Хитлер. Героичното спасение на българските евреи" (Beyond Hitler’s Grasp. The Heroic Rescue of Bulgaria’s Jews (1998).

Неуморният мисионер на духа има взаимоотношения и с киното – заедно с режисьора Димитър Гочев е продуцент на документалния филм "Следващото поколение" – вълнуваща и автентична история за спасяването на евреите в България.

Освен всичко друго Яков е намерил време и възможност да стане и административен директор на Симфоничния оркестър в Лос Анджелис.

Сега е ред на неговата лична житейска симфония, записана в студиото на "Трамвай по желание".

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50

Небостъргачи, баби и още нещо

Една от структуроопределящите рубрика в "Голямата къща на смешните хора" е "Животът ни като виц".  Този път повод за виц е появилата се за пореден път вест, че грандиозен комплекс от 50-метрови небостъргачи ще се строи на площ от 50 декара край булевард "Черни връх". Причината вестта, че и във Варна се канят да изсекат 5 декара горичка в местността..

публикувано на 20.11.24 в 17:20