Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Големите надежди…

Под това мото премина разговорът ни с участниците в Националния симпозиум по урология. Наш екип беше в Сандански, където традиционно се събират специалистите, за да обсъдят най-важните промени и новости в урологията.

В ефира на седмичното издание на програма "Христо Ботев" първи се включи доц. Владислав Младенов. Лекар от средното поколение, но с достатъчно натрупан опит, д-р Младенов очерта особеностите на урологичната наука и практика. И посочи огромното натоварване и отговорност, което той и колегите му понасят при лекуването на толкова много заболявания. "И въпреки това, не бих избрал друга специалност, ако днес имам такава възможност", подчерта събеседникът.


По време на Националните урологични симпозиуми, провеждани в продължение на 29 години, винаги участва поканен гост-лектор, препоръчан от Европейската асоциация по урология. Този път гостува млад и амбициозен учен и лекар, който представи новостите в ендоурологията – един щадящ оперативен метод на лечение. Д-р Естебан Емилиани е практикуващ уролог в Барселона и тясно се е специализирал в лечението на бъбречно-каменната болест, която лекува с различни методи, включително и с хирургия. За нас беше чест да разговаряме с младия лекар и да споделим неговите думи със слушателската аудитория.

Проф. Димитър Младенов

Проф. Димитър Младенов от самото начало на научната проява е неин главен организатор. Доскоро в съдружие с други колеги, които за жалост вече не са между живите. И тази година урологичната общност почете паметта на двама, напуснали ни наскоро лекари: проф. Христо Куманов и проф. Светослав Николов. А разговорът ни с проф. Младенов протече в познатото русло: коментар на събитието, новостите през тази година, бъдещето, изводите и поуките, свързани със следващи прояви.


Във всеки един от разговорите ни в поредното издание "За здравето" акцентирахме върху урологичните проблеми, свързани със здравето на жени и мъже от различни възрасти: уголемена простата и карцином, инконтиненция, сексуални функции. Тази година се срещнахме и с д-р Георги Лазаров, който практикува в Първа АГ болница в София. И от скоро прилага един иновативен диагностичен метод, който се отнася до вътреутробното развитие на мъжкия плод по време на бременността. Това изследване посредством ехография показва състоянието на семенните торбички и общото полово развитие на бебетата от мъжки пол. И всяка аномалия може да бъде установена и предотвратени по-нататъшни негативни последици. В една от оставащите три юнски съботи д-р Г. Лазаров ще бъде гост в студиото, за да бъде максимално полезен на бъдещите родители.


В края на съботната ни здравна среща по телефона се включи и д-р Николай Евтимов – варненски уролог с опит и знания, автор на новата книга "Тераностика на усложнения при лапароскопска и миниинвазивна хирургия в урологията". Ученият е използвал нова дума, която съчетава терапия и диагностика. Но в тази "тераностика" са посочени много ярки примери за усложнения и лечението им при, по принцип, по-леките хирургични интервенции.

Снимки: Национален симпозиум по урология
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15

До март 2025 г българските деца могат да участват в конкурс за географска карта

Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..

публикувано на 20.12.24 в 17:40

В Шри Ланка от едно дърво правят три вида чай

Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..

публикувано на 20.12.24 в 15:20

Любомир Любенов: Надявам се колегите ми да бъдат възрожденци

Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...

публикувано на 20.12.24 в 12:15