Темата за защитата на животните в рамките на изминалата предизборна кампания в "Нашият ден" коментира Стефан Димитров от организацията "Невидими животни".
По думите на активиста темата за правата на животните придобива отчетливо място в политическия дискурс у нас. Гражданската инициатива на "Невидими животни" е срещнала подкрепа в лицето на редица политически партии и надеждата е, че скоро ще има положителни законодателни промени, заявява Димитров.
Гостът изброява някои от политическите сили, заявили своята подкрепа по време на предизборната кампания – коалиция "Солидарна България", ПП-ДБ, "Зелено движение". Кандидатите на БСП и ГЕРБ-СДС в европейските парламентарни избори също са изразили готовност да се ангажират с проблема на европейско равнище, допълва Димитров.
Основните акценти в дебата са забраната на клетъчно отглеждане на животни в индустриалното животновъдство, забрана на фермите за норки и лисици и преминаване към наука без експерименти върху животни.
Европейските граждански инициативи са начин за пряко участие в демократичните процеси в ЕС, изтъква Димитров. ЕК е отвърнала положително на инициативите, свързани със защитата на животните, и се очаква в новия мандат на Комисията да бъде прието законодателство в тази област. Димитров изразява надежда, че избраните евродепутати ще отстояват гласа на българските граждани в този процес.
Във връзка с насилието над домашни животни Димитров заявява, че се очакват законова регулация на развъдниците – особено на тези, които произвеждат специфични породи домашни любимци.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
"Много и различни са причините, поради които хората започват да употребяват психоактивни вещества. Всеки може да има собствена причина, в повечето случаи обаче е комплекс от фактори. И генетично се предава високия толеранс, и поведенческия модел, който се наблюдава в семейството е много важен, защото децата възприемат това като средство за справяне с..
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език, са гости на “Артефир” в рамките на образователна инициатива на белгийския университет , насочена към разпространяване на академични знания. В програмата им са включени също срещи в..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в град Свищов, в която и до днес е жив дарителският дух и визията за бъдеще, завещани от неговия патрон. Построено по проект на австрийския архитект Паул Бранк, училището изправя снага..
На 30 януари 2025 г. отбелязахме 150 години от рождението на изтъкнатия финансист, политик и държавник Атанас Буров. По този повод, традиционно фондация "Атанас Буров" организира официална церемония по връчването на престижните годишни призове "Буров" за банково, финансово и индустриално управление. Събитието се проведе в Гранд Хотел "София", в..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора. "2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg