Дезинформацията и разпространяването на митове все по-явно руши демократичния процес. Как изглеждаха предизборната кампания и намеренията на кандидатите по отношение на климатичните промени – разговор с Асен Ненов – съпредседател на Института по кръгова икономика и представител на Коалиция за климата – България.
Зелените политики са присъствали като тема в публичния дебат, но с обратен знак, заявява Ненов. Партиите са решили, че народът ще хареса охулването на усилията за справяне с климатичните промени и катастрофата на биоразнообразието, смята екологът.
"От проучването на Евробарометър стана ясно, че българите са първенци във възприемате на околната среда като нещо, което трябва да се защити. Тук има някакво странно противоречие и активен процес за разрушаване на това разбиране в българите.", коментира Ненов.
Поне четири парламентарно представени партии у нас и в Европейския парламент обещават да изискат преговаряне на "необмислената" Зелена сделка. По думите на Ненов аргументите, с които си служат тези политици, не почиват на реални данни, а представляват митове.
Екологът изброява част от най-разпространените митове, свързани с климатичните промени и Зелената сделка – забрана на старите сортове, ядене на насекоми, ограничаване на къпането и пътуването. По думите на Ненов е абсолютен мит, че изменението на климата е естествен процес, с който няма смисъл да се борим чрез зелени политики. "Разпространеното схващане, че Зелената сделка ще унищожи енергетиката и земеделието и ще ни направи по-бедни, е заблуда", заявява гостът.
Ненов е убеден, че политиците рано или късно ще бъдат принудени да се отнесат сериозно и отговорно към климатичните промени, защото те ще ни притиснат и няма да има друг избор.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..
"Много и различни са причините, поради които хората започват да употребяват психоактивни вещества. Всеки може да има собствена причина, в повечето случаи обаче е комплекс от фактори. И генетично се предава високия толеранс, и поведенческия модел, който се наблюдава в семейството е много важен, защото децата възприемат това като средство за справяне с..
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език, са гости на “Артефир” в рамките на образователна инициатива на белгийския университет , насочена към разпространяване на академични знания. В програмата им са включени също срещи в..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в град Свищов, в която и до днес е жив дарителският дух и визията за бъдеще, завещани от неговия патрон. Построено по проект на австрийския архитект Паул Бранк, училището изправя снага..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg