Министерството на труда и социалната политика стартира кандидатстването за високотехнологични помощни средства за над 3300 хора с трайни увреждания в трудоспособна възраст. Проектът се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост и за изпълнението му са предвидени 24 млн. лв. Повече за програмата разказва рехабилитаторът и съосновател на Асоциацията на хора с увреждания Георги Петлешков.
В началото на разговора Петлешков заявява, че няма пряко участие в инициативата, но е решил да се ангажира с нейното популяризиране.
Крайният срок за кандидатстване е 17 юли, а условията и необходимите документи могат да бъдат намерени на сайта ма МТСП. Заявленията се приемат от Агенцията по социално подпомагане.
Високотехнологичните помощни средства са предназначени за хора със зрителни, слухови и двигателни увреждания. Устройствата, които могат да бъдат получени безплатно са разнообразни – брайлови четци, индивидуално изготвени протези, компактни устройства за преодоляване на стълби, електрически моторчета за инвалидни колички.
Петлешков, който от 10 години се занимава с рехабилитация на хора с гръбначно-мозъчни травми, посочва като най-голям проблем у нас липсата на удобна инфраструктура както в населените места, така и в жилищните сгради. Същевременно около 70 хил. души са принудени да бъдат в инвалидна количка без възможност за свободно придвижване. Ето защо притежаването на мобилен и компактен уред за изкачване и слизане по стълби би представлявало огромно облекчение за човек с двигателни увреждания, заявява Петлешков.
При подаването на документи кандидатите трябва да подадат и свидетелство за ТЕЛК, а в случай, че става дума за пациент в инвалидна количка е необходимо и медицинско удостоверение от личен лекар, гласящо: "Физически и психически годен да управлява инвалидна количка/моторче за инвалидна количка."
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg