Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борбите за паметта – тема на новия градски форум на КОЙ

"Който владее миналото, той владее и бъдещето. Който владее настоящето, владее миналото.

Тази фраза сме чували безкрайно често, до втръсване. Но няма как да му се отрече на Оруел, уви, прав е. И в този ред на мисли, не са учудващи многобройните спорове за това как трябва да пазим, показваме и осмисляме миналото си.

В града конфликтите около миналото се материализират в напълно "видими резултати" – това пък е едно неприятно клише, което незнайно как се промъкна в този текст… Може би просто защото "малко бутафория ще допринесе много за туризма". 

Наскоро това изказване на един министър на културата и визуален артист ни беше припомнено покрай работата на друг визуален артист, чужд, гостуващ за кратко и без никаква власт, който в момента строи своята малка софийска бутафория.

Клеменс Бер, който отказва да говори пред всички български медии и предпочита да се изказва с помощта на флекса и монтажната пяна, издигна в двора на Гьоте-институт шестметрова скулптура от дърво и различни строителни материали, която съвсем директно си говори с хотела отсреща – построен върху останките на Сердикийската арена, и отдавна заключен.

Междувременно споровете за това как София трябва да съхрани историята, архитектурата и атмосферата си продължават все по-официално. В последните шест месеца подобни дебати, дискусии и лекции организират повечето културни институти и доводите в тях ясно разкриват политическата ориентация на участниците. Другаде с ентусиазъм градят античност и средновековие за чудо и приказ – с конници, крепости, опълчения и маратонки, шити от родопски одеяла.

Този петък, 21 юни, от 10:00 в София, в РЦСИ "Топлоцентрала" под мотото "Оспорвано наследство, смутно бъдеще: войните за паметта в градската тъкан" започва третото издание на градския форум на Колектива за обществени интервенции.

В "Какво се случва" социолозите д-р Жана Цонева и д-р Георги Медаров от Сдружение КОЙ ни срещат с още гледни точки към градското минало.

Чуйте разговора с Жана Цонева и Георги Медаров

Разговор на Яна Пункина с Жана Цонева и Георги Медаров в "Какво се случва"


Снимка – РЦСИ "Топлоцентрала

По публикацията работи: Милена Очипалска
ВИЖТЕ ОЩЕ

Иля, ветеран от Мариупол: За да ни дадат закуска, трябваше да пеем химна на Русия

Иля е сред защитниците на Мариупол. Когато попада в плен, все още не е навършил двадесет години. Срещнах го в Киев, докато бях в Украйна през август тази година. Иля посещава хъба "YOUkraine", в който се опитват да помогнат на ветераните да преодолеят преживяното в плен, а то е наистина кошмар, който трудно можем да си представим. Разказът на Иля за..

публикувано на 20.09.24 в 18:05

Андрей Петсяк: Докато воюваш, място за паника няма

Преди войната от 2022 година Андрей Петцяк е лекар физиотерапевт. След нахлуването на Русия в Украйна той се записва като доброволец в морската пехота на украинската армия и е военен лекар по време на сраженията в делтата на р. Днепър при Херсон. С него се видяхме в Лвов през август 2024 г. при посещението ни в Украйна.. На английско-украински,..

публикувано на 20.09.24 в 16:45

Маргарита Шурупова: Законопроектът на "Възраждане" е бомба със закъснител

Какви са приликите и разликите между Закона за чуждестранните агенти в Русия, САЩ и проектозакона на ПП "Възраждане", провери и коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" руската журналистка Маргарита Шурупова . "Много ми е забавно, като слушам мнението на ПП "Възраждане", че техният проектозакон не прилича на руския. Всъщност това..

публикувано на 20.09.24 в 16:00
Анелия Торошанова и адв. Елка Пороминска

"Съвети на адвоката" с адв. Елка Пороминска

Адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията на жените-адвокати и консултант на предаването "Законът и Темида", съветва наш слушател. Към предаването е отправен следният въпрос: Как може да се установи трудов стаж, придобит преди приемането на новите разпоредби на сега действащия Кодекс за социално осигуряване, ако са изгубени..

публикувано на 20.09.24 в 12:36

Паметта за 8 септември, или как започна съветската окупация?

През тази седмица се навършиха 80 години от навлизането на Съветските войски в София, събитие, което оставя дълбока следа в българската история. През първите дни на септември 1944 г., в разгара на Втората световна война, Съветският съюз обявява война на България. На 8 септември, само ден преди преврата на 9 септември, съветските войски влизат в..

публикувано на 20.09.24 в 12:24