Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борбите за паметта – тема на новия градски форум на КОЙ

"Който владее миналото, той владее и бъдещето. Който владее настоящето, владее миналото.

Тази фраза сме чували безкрайно често, до втръсване. Но няма как да му се отрече на Оруел, уви, прав е. И в този ред на мисли, не са учудващи многобройните спорове за това как трябва да пазим, показваме и осмисляме миналото си.

В града конфликтите около миналото се материализират в напълно "видими резултати" – това пък е едно неприятно клише, което незнайно как се промъкна в този текст… Може би просто защото "малко бутафория ще допринесе много за туризма". 

Наскоро това изказване на един министър на културата и визуален артист ни беше припомнено покрай работата на друг визуален артист, чужд, гостуващ за кратко и без никаква власт, който в момента строи своята малка софийска бутафория.

Клеменс Бер, който отказва да говори пред всички български медии и предпочита да се изказва с помощта на флекса и монтажната пяна, издигна в двора на Гьоте-институт шестметрова скулптура от дърво и различни строителни материали, която съвсем директно си говори с хотела отсреща – построен върху останките на Сердикийската арена, и отдавна заключен.

Междувременно споровете за това как София трябва да съхрани историята, архитектурата и атмосферата си продължават все по-официално. В последните шест месеца подобни дебати, дискусии и лекции организират повечето културни институти и доводите в тях ясно разкриват политическата ориентация на участниците. Другаде с ентусиазъм градят античност и средновековие за чудо и приказ – с конници, крепости, опълчения и маратонки, шити от родопски одеяла.

Този петък, 21 юни, от 10:00 в София, в РЦСИ "Топлоцентрала" под мотото "Оспорвано наследство, смутно бъдеще: войните за паметта в градската тъкан" започва третото издание на градския форум на Колектива за обществени интервенции.

В "Какво се случва" социолозите д-р Жана Цонева и д-р Георги Медаров от Сдружение КОЙ ни срещат с още гледни точки към градското минало.

Чуйте разговора с Жана Цонева и Георги Медаров

Разговор на Яна Пункина с Жана Цонева и Георги Медаров в "Какво се случва"


Снимка – РЦСИ "Топлоцентрала

По публикацията работи: Милена Очипалска
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12