Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трансчовекът в България – документален поглед

Антоний Христов и водещата на предаването "Нашият ден" Люба Константинова.
Снимка: БНР

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" бяха обсъдени част от проблемите, пред които са изправени ЛГБТИ хората в България в седмицата на Прайд-2024. Гост в предаването е режисьорът Антоний Христов, един от малкото открити транс хора в България, който разказа за своя бъдещ проект за документален филм.

Антоний Христов сподели своите мисли в "Нашият ден": "Обичам да казвам и да напомням на хората, че това да си транс не би следвало да бъде доминантата на самоличността на някой човек и не позволявам да бъде доминантата на моята самоличност. Реално съм тук, за да говорим на тези теми, защото има защо да се говори на тези теми специално в България, но не е нещо, което е най-важно за мен." Христов акцентира върху важността на темата, но също така подчерта, че тя не трябва да определя изцяло самоличността на човек.

В своя бъдещ документален филм Христов проследява живота на трима представители на трансобщността в България, включвайки и историите на техните родители. Той разказва за трудностите, през които преминават тези семейства и как това му помага да разбере повече за собственото си семейство: "Филмът обхваща животите на трима транс хора в България. Следвам техния живот и начина, по който се справят с живота си без да сменят своите документи. Виждайки от гледна точка на наблюдател трудностите, през които минават родителите, разбирам все повече през какви трудности са минали моите родители", казва той.

Той успява да смени документите си преди решението от миналата година ВКС, което постанови, че „българската конституция е базирана върху разбиранията за бинарността на пола и твърди, че би било против обществения интерес да позволи на транс хората да сменят своите документи.“ Това решение е тълкувателно и окончателно, което създава значителни затруднения за транс хората в България. Антоний Христов сподели своето мнение относно решението: "Щастливец съм, че започнах транзицията си достатъчно отдавна, за да мога да си сменя документите преди решението на Висшия касационен съд от миналата година."

Христов подчерта, че невъзможността на един транс човек да има документи, които отговарят на неговата самоличност, създава много неудобни ситуации и проблеми: "Когато излезе филмът, зрителите ще могат да видят от първо лице, че всъщност не е против обществения интерес, защото невъзможността на един транс човек да представи лична карта, която отговаря на самоличността на този човек, създава много неудобни ситуации, проблеми и незнание на служители на различни държавни позиции как да оперират, дори в банки." Той разказа за един от персонажите в своя филм, който посещава само един и същи клон на банка, защото служителите там вече го познават и това му спестява неудобства.

Разговорът с Антоний Христов в предаването "Нашият ден" показа колко важни са темите, свързани с ЛГБТИ правата в България, особено в контекста на Прайд 2024. Документалният филм на Христов ще предложи дълбок поглед върху предизвикателствата и борбата на транс хората в България, разкривайки реалните истории зад статистиките и правните решения.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40