Човешкият дух не спира да лети напред и нагоре – това ще докаже Четвъртото издание на младежкия научен фестивал "АЛО, КОСМОС | Говори България", който се завръща на 25 юни от 10 ч. в София Тех Парк.
За научните работилници, интерактивните изложби, провокиращите мисълта лекции и демонстрации говори в "Нашият ден" доц. д-р Владимир Божилов – зам.-декан на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
Още днес в 19 ч. всички желаещи могат да заповядат в Аулата на Софийския университет, за да се срещнат с проф. Андрю Коутс от Университетския колеж в Лондон, който ще разкаже за мисиите на Европейската космическа агенция в Слънчевата система.
Фестивалът "АЛО, КОСМОС | Говори България", който се осъществява под патронажа на МОН, е организиран от Атлантическия клуб, посолството на САЩ, Софийския университет, БАН и множество други държавни и частни организации и партньори, заявява доц. Божилов. Събитието е отворено и подходящо за хора от 6 до 106-годишна възраст, допълва гостът.
Доц. Божилов споделя със слушателите някои от акцентите във фестивалната програма. Посетителите на София Тех Парк ще се впуснат в търсене на живота на Марс, водени от проф. Андрю Коутс. Разстоянието от Марс до Луната и Апофис ще бъде пропътувано с помощта на проф. Франц Ренц, специалист по неорганична химия в Университета Лайбниц в Хановер.
Лекции ще изнесат още доц. д-р Владимир Божилов, д-р Светослав Александров, астрофизикът Тихомир Димитров, проф. д-р Алексей Стоев и др.
Огромен брой щандове и работилници, посветени на разнообразни научни демонстрации и успехите на България в Космос, целодневно ще очакват посетителите на фестивала, съобщава доц. Божилов.
Специален гост на събитието е астронавтът от НАСА и AXIOM Space Майкъл Лопез-Алегрия, прекарал рекордните 67 часа в открита космическа среда. В 16:30 ч. публиката на фестивала ще може да се срещне с астронавта на живо.
"Днес имаме нужда да мечтаем нависоко", заявява доц. Божилов, който вярва, че Космосът е достижима мечта.
Посещението на Майкъл Лопез-Алегрия е важно и интересно събитие, затова астронавтът ще се срещне с българската аудитория още два пъти извън рамките на фестивала. В сряда (26 юни) от 14 ч. гостът от НАСА ще изнесе публична лекция във Физическия факултет на СУ. Срещата, любопитна и за учените, и за хората с интерес към космическите технологии, ще бъде посветена на настоящето и бъдещето на полета на човек в Космоса. Отново в сряда, от 19 ч. с вход свободен в "Маймунарника" Майкъл Лопез-Алегрия ще разкаже за своето пътешествие към звездите.
Програмата на фестивала може да намерите тук!
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Ако слушате редовно "Покана за пътуване" ще си кажете "Тези хора кога изкачиха връх Митикас в Олимп, кога се върнаха от обиколката на Анапурна". Но това е факт! Албена и Павел Благеви ди дойдоха в София да отбележат 68-ия рожден ден на мъжката половинка от семейството. Дамската отпразнувала същата възраст в планината. Помолих ги да разкажат за..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе акцентът в разговора с доц. Ива Гаврилова. Като опитен хирург нашият гост поясни как да познаем кожния меланом, какви са реалните прояви и симптоматика, как се диагностицира и лекува. Разбира се,..
Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..
"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..
Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg