Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

27 юни – Международен ден за борба с диабета

| обновено на 27.06.24 в 10:18
Снимка: pixabay.com/bg

Международният ден за борба с диабета се отбелязва всяка година на 27 юни. Този важен ден е създаден за първи път през 1991 г. от Международната федерация за борба с диабета и Световната здравна организация (СЗО). Основната цел на деня е да се повиши общественото осведомяване за рисковете и усложненията, свързани с това социално значимо заболяване.

Днешният ден е подходящ повод да си спомним за Фредерик Бантинг, откривателят на инсулина. Сър Фредерик Грант Бантинг е канадски физиолог и лекар, професор в Торонто, който е един от основните откриватели на инсулина. Неговото откритие е едно от най-важните в историята на медицината и е спасило милиони животи.

Фредерик Бантинг

През 20-те години на XX век се случва нещо невероятно и щастливо в историята на научния прогрес. Младият лекар Фредерик Бантинг, след като прочел статия за панкреаса в медицинско списание, получил вдъхновение и идея. Въпреки че знаел малко за диабета и дори го изписвал грешно в бележките си, той се посветил на изследването на този проблем. По това време ролята на инсулина била известна, но учените не знаели как да го изолират от храносмилателните секрети.

Бантинг вярвал, че ако затвори главния канал и спре изтичането на храносмилателни сокове към червата, панкреасът ще спре да ги произвежда. Той убедил един професор да му предостави малко лабораторно пространство, помощник и няколко кучета за експерименти. Благодарение на тези усилия, през 1923 г. Фредерик Бантинг е удостоен с Нобелова награда за откриването на инсулина. Той разделя паричната награда със своя колега д-р Чарлз Бест, с когото работили заедно по изследванията.

Чуйте в звуковия файл.

Снимки: Уикипедия, pixabay

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15