Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

3
Снимка: БГНЕС

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти.

Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език улесняват нейната мисия на земята – да води към спасение всички вярващи. Победата над триезичната ерес, постигната от светите братя Кирил и Методий, спомага България да отвоюва заслужено място в християнска Европа. Така Българската Църква става една от най-древните самостойни църкви, приемница на постигнатото от светите братя.

Днешното литургично евангелие от св. ев. Матей пък разказва за призоваването от страна на Господ Иисус Христос на първите апостоли, на който Той казва: …"вървете след Мене, и Аз ще ви направя ловци на човеци.". Мисията им е да станат ловци на човеци, да бъдат Христови последователи и със своята проповед да спасяват човешки души. Това е и призванието на техните приемници – да привличат хората към Христос и така да ги променят и преобразяват в Божието име, че те да станат Христови.

 Днес в "Благовестие" в деня на българската святост се спираме на избора на предстоятел на БПЦ – негово светейшество Даниил, митрополит Софийски и патриарх Български. Сторихме го заедно с Тивериополския епископ Тихон, патриаршески викарий, проф. Иван Желев, дългогодишен преподавател по Нов Завет в БФ при СУ "Св. Климент Охридски" и д-р Смилен Марков, гл. ас. в Православния богословски факултет при ВТУ.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39