Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата.
Д-р Ваня Митова, началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия, участник в учредяването на Съвместна онкологична национална мрежа и част от екипа, стоящ зад приложението, споделя в Lege Artis за хибридното събитие BreastНelp Summer Talks, което предстои утре (11 юли) от 16 ч.
Събитието е насочено към пациенти с рак на гърдата, които желаят да бъдат информирани от специалисти в съответната област. Темите, обект на дискусията, са свързани с физическата активност, храненето, поведението и психологическото здраве на пациентите, съобщава д-р Митова.
Ендокринологичните промени при жените, подложени на онколечение, са едно от най-големите предизвикателства, по думите на д-р Митова. Изменението на хормоналните нива в тялото вследствие на антиестрогенната терапия води до странични ефекти. За съжаление много пациентки не спазват терапията си, което води до усложнения, разказва д-р Митова. По думите на специалиста телемедицината е полезно средство за преодоляване на страховете и предразсъдъците, свързани с лечението.
По време на утрешната онлайн среща пациентите ще получат отговори и на най-задаваните въпроси по отношение на ТЕЛК.
Д-р Митова изтъква, че много от върлуващите сред пациентите митове ще бъдат развенчани. Мит е схващането, че след три седмици след операцията пациентът не бива да се движи. Нужно е веднага ръката от оперираната страна да бъде раздвижвана, подчертава специалистът. Спортът и правилното хранене биха забавили и остеопорозата, която при оперираните пациенти се развива по-бързо, допълва д-р Митова.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg