Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България.
Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско лидерство в дигиталната ера, където Симеонова ще бъде панелист в сесия, посветена на младите европейски лидери.
Дами от България с интерес към предприемачеството могат да кандидатстват за участие в лятното и зимното издание на Училището по женско лидерство, което се провежда във Варшава. Програмата е на Европейската лидерска академия и предоставя пълни стипендии на дами от страни членки на ЕС, както и от Украйна, пояснява Симеонова, която изразява надежда да вдъхнови българките да участват в проекта.
Изискване към всички жени, кандидатсващи по програмата, е образование или предходен опит в технологичната сфера, подчертава гостът. Владеенето на английски език е задължително условие. Повече информация за Училището по женско лидерство може да бъде намерена тук.
Училището ще предостави една палитра от знания, изтъква Симеонова. Сред лекторите ще има представител на BBC, който ще разкрие тайните на публичното говорене – едно от важните лидерски умения в предприемачеството. Участие ще вземат инвеститори, както и представители на европейски институции, фондове за рисков капитал, бизнес ангели. Политически фигури ще говорят за международните бизнес взаимоотношения.
Целта на Европейския съюз за периода 2021-2027 година е жените да бъдат включени равностойно в технологичната революция, заявява Симеонова. Възможностите за това са много, а различни центрове и спомагателни институции предоставят консултации.
Симеонова споделя със слушателите на предаването за няколко текущи програми, насочени към женското лидерство и младото предприемачество.
Европейският съвет по иновации е отворил Женска лидерска програма, която предлага менторство и подкрепа на жени със стартиращи бизнес планове. В момента е актуално кандидатстването по програмата.
Европейски награди за жени иноватори е още една възможност за жените да получат подкрепа в сферата на социалното предприемачество, насочено към положителни обществени и екологични промени.
До 20 септември може да се кандидатства и в конкурса за младежи (18–25 г.), желаещи да стартират компания. Конкурсът е част от Европейската седмица на малките и средните предприятия.
Симеонова обръща внимание на това, че ЕС е създал мрежа от организации, подкрепящи малките и средните предприятия. Организациите, представляващи тази мрежа в България, са 15 на брой, ситуирани в градовете Бургас, Варна, Габрово, Пловдив, Русе, София и Стара Загора. Всеки, който желае безплатна консултация и съдействие в кандидатстването по програма за европейско финансиране, може да се обърне към една от тези организации.
Равносметката, която Симеонова прави в качеството си на депутат, гласи: "Парите ги има, възможностите са тук. За 17 години членство в Европейския съюз политиците не са успели да убедят българите, че ползите са достъпни за всички."
Политическата класа трябва да доближи тези възможности до обществото, да покаже, че те не са предназначени за малък кръг от хора, призовава Симеонова. Европа инвестира в предприемачите, за да бъде ЕС по-конкурентен, подчертава гостът.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg