Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Между Виена и София, или какво е да си режисьор на 18

| обновено на 29.07.24 в 14:43
Теодора Милева и водещата на предаването - Мария Мира Христова.
Снимка: БНР

В рубриката "Културен отпечатък" на предаването "Терра Култура" говорихме за живота между Виена и София и за срещата със създателката на българския подкаст за култура и изкуство извън България ArtPath - Теодора Милева. В разговора бе разгледана и работата на младата режисьорка на късометражни филми за Димитър Димов и Яна Язова.

"Без минало няма бъдеще", започна тя разговора в предаването. Историята е много важна, за да имаме базата, върху която да градим. Трябва да я познаваме именно, за да избегнем повторението на негативните ѝ аспекти.

Теодора споделя, че среща съмишленици от своето поколение. Във филма за Яна Язова участват Катя Зографова и Петър Величков, които с радост откликнали на поканата ѝ да бъдат експерти и да разкажат повече за живота на писателката. "Когато хората го гледат, виждат личности, посветили живота си на тази творческа фигура. Експертното мнение играе много голяма роля."

Миналият месец Теодора получава награда от "Ученически кинофест - Стара Загора 2024" за "Най-добра женска роля" във филма "Prima Vista". Тя споделя, че е била много развълнувана, защото по-активно се занимава с режисура, отколкото с актьорство.

Според нея духовните ценности и моралът нямат възраст. "Не е необходимо да се делим на поколения, тъй като има неща, които са универсално възприети като духовно възвисени."

"За мен България е изключително важна", казва Теодора. "Имам страхотна връзка със страната, може да прозвучи клиширано, но където и да отида, тя остава част от мен.”

Подкастът ArtPath, който тя инициира, е базиран във Виена, но се старае гостите да бъдат както от Австрия, така и от България. "Може би повечето към момента са от Виена, но все пак това са българи и епизодите са на български език.”

Теодора се стреми да свързва българските общности и да представя българската култура в добра светлина. Тя споделя, че наскоро е започнала да се занимава с театрална критика във Виена и приветства критиката, като смята, че творците трябва да приемат и чуждото мнение.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05