Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Слуховият рог", или как се превежда апокалиптичен роман за възрастни

| обновено на 30.07.24 в 10:58

Сюрреалистичен и възхитително чудноват "Слуховият рог" е апокалиптичен роман, който ни отвежда в мистериозен старчески дом. Главната героиня, енергичната 92-годишна Мариан, е отведена там от своето нетърпеливо семейство. В този странен свят тя се сблъсква с необичайни ритуали, палави монахини, левитиращи абатиси, звероподобни хора и човекоподобни животни. В същото време Мариан се включва в търсенето на Светия Граал и планира бягство в Лапландия с плетена палатка. Романът на забележителната сюрреалистка Леонора Карингтън (1917 - 2011) е едно вълнуващо пътешествие, изпълнено с хаплив хумор и абсурдни ситуации.

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" гост е Гергана Гълъбова, преводач на романа на български език. Тя засегна темите за образованието, литературата, писането и превода на Леонора Карингтън, чийто роман излиза за първи път на български език. В предаването Гергана Гълъбова сравни английското и българското образование и общества, разказвайки защо е избрала България пред Великобритания.

Гълъбова завършва бакалавърска степен в Лондон и магистратура в Софийския университет, а сега е главен редактор на сайта "АтрАкция" и докторант в Софийския университет. В предаването тя сподели своето мнение за Карингтън:

"Карингтън е изключително интересна личност. Когато хората говорят за нея, обикновено се фокусират върху нейната необикновена биография. Тя е от буржоазно английско семейство, но преследва свободата през целия си живот и накрая я намира в Париж сред сюрреалистите. На 19 години среща германския сюрреалист Макс Ернст и се мести в Париж, но не заради него, както уточнява в биографията си."

Тя споменава още, че преводът на романа е бил труден, а заглавието е сменяно към три пъти.

Гълъбова засегна и темата за образованието в Англия, като отбеляза, че там се набляга на проактивността при търсене на работа, което води до висок процент на реализирани кадри в специалността, която е завършила.

Гълъбова се връща в България по време на пандемията и разглежда различни програми в Софийския университет. Така попада на магистратурата „преводач - редактор“. Също така печели Националния студентски литературен конкурс "Боян Пенев" и казва, че това е имало значително влияние върху нея.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Леонора Карингтън, която живее до 2011 г., е наричана последният сюрреалист. Родена е през 1917 г. в Ланкашър, Англия, в заможно семейство. Биографията ѝ е колоритна и включва романс с по-възрастния художник Макс Ернст, бягство от нацистите по време на Втората световна война, престой в психодиспансер и емигрантски живот в Мексико.
Установилата се в Мексико сити Карингтън, се движи в кръг от съмишленици, сред които Ремедиос Варо и Алехандро Ходоровски.Широкият спектър от нейни публикации включва The House of Fear (1938 г.) - сборник с фантастични разкази, Down Below (1943 г.) - мемоари за преживяванията ѝ в лудница, и фантастичния роман Слуховият рог (1974 г.), който ѝ донася широко признание.
През 1986 г. на авторката е присъдена престижната награда за цялостен принос в изкуството Women's Caucus for Art. Андре Бретон определя Леонора Карингтън като един от най-смелите и прозорливи умове на нашето време.
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Малин Кръстев в роля на Ливейн Каплан

Деян Пройковски постави пиеса на Кирил Фокин в Пловдив

"2084. REX . Последният цар на света" е премиерният спектакъл в Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив. Автор на пиесата е съвременният руски историк, журналист, писател и драматург Кирил Фокин. Постановката е на известния режисьор Деян Пройковски (Република Северна Македония), който е работил по превода на Майя Праматарова...

публикувано на 15.01.25 в 14:20

Шарената, пълна с изкуство, къща на Даниела и Владимир Овчарови в Ново село

Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и Владимир Овчарови, в която напълно безплатно могат да бъдат разгледани техни творби, произведения на художници от цял свят, като преобладават картини от Америка и Мексико, старинни мебели, килими,..

публикувано на 15.01.25 в 13:30

Два румънски замъка гостуват с изложба в "Двореца" в Балчик

С изложба на оригинални артефакти замъците Пелеш и Бран ще гостуват преди Великден в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик, съобщава в "Артефир" директорът на културния институт Жени Михайлова. Презентацията от Пелеш е през месец май в архитектурно-парковия комплекс, подробностите  ще станат ясни съвсем скоро, след подписването на споразумение между българските..

публикувано на 15.01.25 в 10:50

Филмът "Аз, морето – живот в мълчание" с нова прожекция в София

Какви са заплахите за Черно море и как заедно можем да го опазим – това ще разберем, ако гледаме документалния филм "Аз, морето – живот в мълчание" – копродукция на "Грийнпийс" - България, Crystal Frame и Four Elements! След две успешни прожекции в края на 2024 г. първата прожекция е на 15 януари от 18.00 часа в кино "Одеон" в София...

публикувано на 15.01.25 в 09:19
Теодор Траянов

Спомен за поета Теодор Траянов 80 години след смъртта му

80 години след смъртта на големия български поет и ерудит Теодор Траянов, смятан за основоположник на българския символизъм, си спомняме за него със запис от Архивния фонд на БНР . Чуваме гласа на Иван Теофилов , поет, преводач и съставител на поетичния сборник "Антология на българския символизъм", който говори през 2002 година за талантливия..

публикувано на 15.01.25 в 08:57