Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоян Георгиев:

Изкуственият интелект и новите устройства могат да са полезни при определени условия

Стоян Георгиев
Снимка: БНР

"В зората на айфоните, тъй като и аз бях пленен от новите технологиите, когато децата ми бяха 12-13 годишни, за първи път им дадох възможност да се докоснат до дигитални устройства, но сега, при децата от "Z" поколението, тази граници се смъква много и днес нормалното общуване лице в лице е вече непознато за младите", заяви в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Георгиев, семеен консултант, създател на "Semeistvo bg" и  Асоциацията за интензивно семейно консултиране. 
Изследванията, които се правят през последните години, според него, показват, че прекомерната употреба на дигитални устройства, намалява възможността на децата да се концентрират и фокусират, намалява способността им да се потопят в четения текст и да го осмислят, често води до притъпяване на способността им да възприемат реалността, а от там и повишената агресивност, често децата развиват и зависимост към определени видеоигри, а това води до затруднения в социалния живот на подрастващите.  
"Всеки родител трябва да умее да прави разлика между пасивното възприемане на стимули, които се появяват от екрана, и активното присъствие във виртуалната среда, тъй като разликата е огромна, защото възрастните знаем, че и на компютъра могат да се създават позитивни неща, но за това се изисква зрялост", предупреди семейният терапевт.  
Изкуственият интелект и работата с новите устройства, според него, могат да подпомогнат нашето развитие, но използвани с разум. Всичко, според него,  е въпрос на това да не се прекъсва връзката в едно семейство, топлотата на отношенията в тях и укрепването на доверието между родители и деца,.
Чуйте разговора на Ани Костова със Стоян Георгиев в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анатомия на страха: Епизод 1 – Същност и форми на страха

Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..

обновено на 03.02.25 в 10:25

За връзката между чишкащото момченце Пис и брюкселската дантела

Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..

публикувано на 02.02.25 в 12:15
Пенчо Маркишки

Две лунни и две слънчеви затъмнения ще се наблюдават тази година

През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН.  Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..

публикувано на 02.02.25 в 10:35

Чудомир и "барабанистите"

Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..

публикувано на 30.01.25 в 08:48

35 години дружество "Родолюбец"

На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..

публикувано на 29.01.25 в 12:10