Националните чествания на Шипченската епопея отбелязват годишнини от най-значителните сражения през 1877 г., но и от построяването на паметника с усилията на целия народ. Паметникът е официално открит от Борис III през 1934 г, строен е цели 12 години. За битката на Шипка, както и за паметника, за символиката на върха, останала в народната памет главно през стихотворението на Вазов, говорим с директора на Регионалния исторически музей - Габрово, Росен Йосифов, с директора на Националния парк-музей "Шипка Бузлуджа" – Чавдар Ангелов, с Мирела Иванова, драматург от НТ "Иван Вазов" и познавач на живота и творчеството на Иван Вазов, и с Ивайло Кунев, автор на исторически изследвания за опълченците.
Чавдар Ангелов разказва за историята на паметника, за решението за такъв монумент, взето още след Освободителната война, и за епопеята на събиране на средства и привличане на екип за построяването му.
Мирела Иванова говори за стихотворението на Иван Вазов, което и до днес приемаме като словесен паметник на събитията на Шипка и начин на поетично увековечаване на отърсващия се от липсата на самочувствие освобождаващ се народ.
Ивайло Кунев споделя подробности от изследванията си относно събирането на опълченските дружини в Румъния, за решението на брата на руския император да ги направи от пеши конвой действаща военна единица.
Росен Йосифов напомня за габровските опълченци, както и за активното участие на хиляди жители на Габрово и околността в снабдяването на войниците на Шипка с провизии и вода.
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg