В очакване на един от най-любимите и вълнуващи кинофестивали у нас, посветен на литературата в киното, в "Нашият ден" разговаряме с Александра Александрова – творчески директор на фестивала "Синелибри".
Програмата тази година ще направи реверанс към поезията като екранен образ и музика. Филмите, които ще гледаме през октомври и ноември в 10-ото издание на фестивала, ще бъдат обединени под мотото "Поезия без край", споделя Александрова.
Основният конкурс на "Синелибри" отново ще покаже едни от най-отличителните филмови адаптации на литературни произведения за изминалата година. Ще има и документален, и късометражен конкурс, допълва Александрова.
Фестивалът е поле за срещи между специалисти от индустрията, като тази година форумът BOB (Based on books) ще събере на едно място експерти в сферата на екранизацията от България и чужбина.
Дни на обичаното италианско кино ще зарадват българските зрители благодарение на инициатива, организирана с помощта на италианското културно министерство и Чинечита. Акцент в програмата е новият филм на Сорентино "Партенопа".
Сред очакваните заглавия са "Време за живот" с Андрю Гарфилд и Флорънс Пю, лего анимацията "Парче по парче", биографичният филм за Пабло Неруда, както и филмът "Лимонов" по книгата на Еманюел Карер.
"Синелибри" ще чества и 100-годишнината на Труман Капоти с прожекция на култовата екранизация "Закуска в Тифани".
Обичаните галавечери на "Синелибри" ще насочат вниманието на зрителите към киното на Испания, Франция, Италия, Япония. Японският роман "Преди кафето да изстине" се превърна в явление на българския книжен пазар, затова организаторите са планирали прожекция на филм по книгата.
За десети пореден път "Синелибри" ще разкрие литературата като кино, и киното като литература – повече по темата чуйте в звуковия файл:
Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..
Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..
Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...
"И леглото ни е зеленина" е дебютен роман на Виолета Радкова. Редактор на книгата е Борис Минков, художник – Люба Халева. Виолета е завършила английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", с магистратура по британска и американска литература. Заедно с Михаил Минчев е съавтор на книжния подкаст "Четене му е майката". Писателят Христо..
Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много категории от всички останали, цели..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg