Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Началото на уличното изкуство на "Аполония": Рашко Младенов разказва

Рашко Младенов
Снимка: БГНЕС

Историята на Празниците на изкуствата "Аполония" е изпълнена с уникални моменти, които са оставили траен отпечатък в културната памет на страната. Един от тях е първото участие на Рашко Младенов, заедно с Веселин Ранков и Иван Петрушинов, в уличното изкуство на фестивала през 1987 година. Това събитие бележи началото на нова традиция, която не само че придава оживеност и празничност на улиците на Созопол, но и въвежда нови форми на артистично изразяване в публичното пространство.

В ефира на "Нашият ден" Рашко Младенов разказва, че през 1987 година, в началото на август, получава обаждане от проф. Димо Димов, основателят на фестивала "Аполония". Димов му предлага да намери двама колеги и да се присъединят към събитието в Созопол, за да създават настроение на улицата и да внасят празничност. По това време уличните артистични прояви в България са били забранени, така че идеята е била новаторска и различна.

Младенов споделя, че било предизвикателство да намери колеги в средата на лятото, извън сезона. Все пак се сеща за Веселин Ранков и Иван Петрушинов, които се присъединяват към него. Тримата нямат ясна представа какво точно ще правят, тъй като уличното изкуство им е било чуждо. В началото дори се чудят дали да не разказват вицове по улицата. Тъй като Рашко е ръководител на групата, ги наричат "Рашковците".

Те започват да импровизират по улиците, като всеки ден им хрумва нещо ново. Хората в Созопол – както местните, така и гостите на града, проявяват голям интерес, което вдъхновява групата да продължи. Рашко споменава един особен момент, когато Иван Петрушинов застава на възвишение до църквата с дъска, тесла и пирон. Той започва да забива пирона в дъската и след това го изважда, повтаряйки това действие, докато около него се събира голяма тълпа от хора, които очакват нещо повече. Накрая, Иван просто се покланя и си отива, оставяйки публиката впечатлена.

Следващата година групата се разраства и към тях се присъединява музикална трупа. Те започват да представят нови идеи, показват творби на Даниил Хармс и организират уличен джаз концерт.

В края на разговора Рашко Младенов разказа как е била презентирана срещата със самата Елисавета Багряна, която посетителите са имали възможността лично да видят в рамките на Празниците на изкуствата "Аполония". 

Чуйте разговора в звуковия файл.



По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слав Недев с изложба живопис "Нова магика" в галерия "Българи"

Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в колекции, между които: в Градския музей на Вуковар – Хърватска; Държавен департамент Вашингтон – САЩ; "Гауденц Б. Руф" – Цюрих, Швейцария; Imago Mundi на фондация "Бенетон" – Тревизо, Италия; Siddhartha..

публикувано на 14.01.25 в 16:10

Дракони и дракотаври в галерия "Аросита"

Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие Керамика на НБУ ще покаже изложбата си “Дракони и дракотаври”. Тя се открива на 14 януари и ще продължи до 30 януари в столичната галерия “Аросита”.  Експозицията представя две концептуални линии: едната..

публикувано на 14.01.25 в 15:55

100 години Георги Калоянчев

На 13 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" беше честването по повод 100 години от рождението на Георги Калоянчев. Пред гости, журналисти и трупата на театъра, актьорът Ивайло Калоянчев и директорът Калин Сърменов разказаха спомени за Калата. На камерната сцена "Методи Андонов" бяха изложени част от запазените костюми на големия български..

публикувано на 14.01.25 в 15:45
Мартин Кръстев

Младият поет Мартин Кръстев и неговото внимателно вглеждане в света

Мартин Кръстев (2000) е от Хисаря, но споделя, че домът му е някъде между Асеновград и Лисабон. Живее в София, където се занимава с трудова психология. В свободното му време можете да го видите да помага като доброволец, да чете книги или да търси нов любим десерт. Лауреат е на четиридесетото издание на Национален младежки конкурс за поезия "Веселин..

публикувано на 14.01.25 в 12:42
Д-р Сава Драгунчев, Ана-Мария Петрова, Теодора Церовска и Божидар Влайков (отляво на дясно)

Романът "Римлянката" на българска сцена

"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в клишетата е истината. Особено при разговор с д-р Сава Драгунчев, който освен актьорското си образование в НАТФИЗ "Кръсто Сарафов" е специализирал и актьорско майсторство в Кралския Шекспиров театър,..

публикувано на 14.01.25 в 08:25