Историята на Празниците на изкуствата "Аполония" е изпълнена с уникални моменти, които са оставили траен отпечатък в културната памет на страната. Един от тях е първото участие на Рашко Младенов, заедно с Веселин Ранков и Иван Петрушинов, в уличното изкуство на фестивала през 1987 година. Това събитие бележи началото на нова традиция, която не само че придава оживеност и празничност на улиците на Созопол, но и въвежда нови форми на артистично изразяване в публичното пространство.
В ефира на "Нашият ден" Рашко Младенов разказва, че през 1987 година, в началото на август, получава обаждане от проф. Димо Димов, основателят на фестивала "Аполония". Димов му предлага да намери двама колеги и да се присъединят към събитието в Созопол, за да създават настроение на улицата и да внасят празничност. По това време уличните артистични прояви в България са били забранени, така че идеята е била новаторска и различна.
Младенов споделя, че било предизвикателство да намери колеги в средата на лятото, извън сезона. Все пак се сеща за Веселин Ранков и Иван Петрушинов, които се присъединяват към него. Тримата нямат ясна представа какво точно ще правят, тъй като уличното изкуство им е било чуждо. В началото дори се чудят дали да не разказват вицове по улицата. Тъй като Рашко е ръководител на групата, ги наричат "Рашковците".
Те започват да импровизират по улиците, като всеки ден им хрумва нещо ново. Хората в Созопол – както местните, така и гостите на града, проявяват голям интерес, което вдъхновява групата да продължи. Рашко споменава един особен момент, когато Иван Петрушинов застава на възвишение до църквата с дъска, тесла и пирон. Той започва да забива пирона в дъската и след това го изважда, повтаряйки това действие, докато около него се събира голяма тълпа от хора, които очакват нещо повече. Накрая, Иван просто се покланя и си отива, оставяйки публиката впечатлена.
Следващата година групата се разраства и към тях се присъединява музикална трупа. Те започват да представят нови идеи, показват творби на Даниил Хармс и организират уличен джаз концерт.
В края на разговора Рашко Младенов разказа как е била презентирана срещата със самата Елисавета Багряна, която посетителите са имали възможността лично да видят в рамките на Празниците на изкуствата "Аполония".
Чуйте разговора в звуковия файл.
Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..
За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg