Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Люцканов: "Аполония" е низ от причудливи и луди случки

Владимир Люцканов
Снимка: МТ "Николай Бинев"

Владимир Люцканов – актъор, сценарист и режисьор, един от първите аполонци – си припомня в "Нашият ден" първите стъпки на "Аполония" и любими фестивални моменти.

Люцканов е бил сред координаторите на "Аполония" още през втората година от нейното съществуване. Работата е била денонощна и изпълнена с ентусиазъм и куриозни случки. Люцканов разказва, че се е занимавал и с детската програма по време на празниците на изкуствата в Созопол.

"Събирахме децата и опитвахме да събудим тяхното въображение", казва гостът.

По думите на Люцканов хората на "Аполония" са шарени и различни. В началото всеки се е прекланял пред делото на проф. Димо Димов, а днес организацията е в ръцете на Маргарита Димитрова. Люцканов изтъква колко трудоемка е работата по мащабно събитие като "Аполония", което всяка година събира на едно място най-големите имена на българската култура.

Що е то култура и има ли тя почва у нас, е нещо, което не интересува управляващите, заявява с горчивина Люцканов и допълва, че към бъдещето не гледа с оптимистично око. Актьорът подчертава, че усетът за култура се формира още в ранна детска възраст – нещо, в което "Аполония" служи като добър пример.

"Ако у родителите няма интерес едно дете да разшири кръгозора си чрез изкуство, всичко е загубено. Разбира се, има изключения", заявява Люцканов, който е убеден, че всичко е в семейството, в откъсването от майчината гръд и първите години на развитие.

Люцканов дава пример за опияняващия ентусиазъм, който белязва първите години на празниците в Созопол.

"Аполония" е низ от причудливи и луди случки", споделя гостът.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

.
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слав Недев с изложба живопис "Нова магика" в галерия "Българи"

Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в колекции, между които: в Градския музей на Вуковар – Хърватска; Държавен департамент Вашингтон – САЩ; "Гауденц Б. Руф" – Цюрих, Швейцария; Imago Mundi на фондация "Бенетон" – Тревизо, Италия; Siddhartha..

публикувано на 14.01.25 в 16:10

Дракони и дракотаври в галерия "Аросита"

Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие Керамика на НБУ ще покаже изложбата си “Дракони и дракотаври”. Тя се открива на 14 януари и ще продължи до 30 януари в столичната галерия “Аросита”.  Експозицията представя две концептуални линии: едната..

публикувано на 14.01.25 в 15:55

100 години Георги Калоянчев

На 13 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" беше честването по повод 100 години от рождението на Георги Калоянчев. Пред гости, журналисти и трупата на театъра, актьорът Ивайло Калоянчев и директорът Калин Сърменов разказаха спомени за Калата. На камерната сцена "Методи Андонов" бяха изложени част от запазените костюми на големия български..

публикувано на 14.01.25 в 15:45
Мартин Кръстев

Младият поет Мартин Кръстев и неговото внимателно вглеждане в света

Мартин Кръстев (2000) е от Хисаря, но споделя, че домът му е някъде между Асеновград и Лисабон. Живее в София, където се занимава с трудова психология. В свободното му време можете да го видите да помага като доброволец, да чете книги или да търси нов любим десерт. Лауреат е на четиридесетото издание на Национален младежки конкурс за поезия "Веселин..

публикувано на 14.01.25 в 12:42
Д-р Сава Драгунчев, Ана-Мария Петрова, Теодора Церовска и Божидар Влайков (отляво на дясно)

Романът "Римлянката" на българска сцена

"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в клишетата е истината. Особено при разговор с д-р Сава Драгунчев, който освен актьорското си образование в НАТФИЗ "Кръсто Сарафов" е специализирал и актьорско майсторство в Кралския Шекспиров театър,..

публикувано на 14.01.25 в 08:25