Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Захари Карабашлиев:

За историческите рани и литературното пречупване на травмата

Захари Карабашлиев
Снимка: ФБ/Личен профил

Българинът се стреми към историята, усеща я като нещо много важно и същевременно не я познава и не успява да отработи травматичното миналото.  Именно литературата и романи като "Рана" от Захари Карабашлиев ни позволяват да влезем във времето и да пречупим травмата.

Авторът на романите "18 % сиво", "Жажда", "Опашката", "Хавра" и "Рана" гостува в "Нашият ден", за да говори за неизлекуваните болки на българското общество и неосъзнатото минало.  

"Рана" е един от най-важните романи на изминалата година, който Карабашлиев споделя, че успява да напише много бързо. Това се дължи на дългогодишната авторова подготовка и запознанство с множество архивни документи, офицерски дневници, писма от и към фронта на Първата световна война.

"Наистина имаше свръхестествен заряд в досега ми с историята." , споделя Карабашлиев.

Действието на романа се развива по време на битката между българската армия и румънската войска в земите на Добруджа през 1916 година. Един млад запасен офицер бива ранен още в първото сражение, а след това съдбата преплита пътя му с този на едно малко момиченце и така започва познатият от творчеството на Карабашлиев мотив за пътя.

Насилственото изтласкване на българското население от пределите на Тракия, които са част от Гърция и Турция в периода около Първата световна война, е една от най-травмиращите страници в българската история, която също присъства в романа. По думите на Карабашлиев голяма част от историческите събития биват разказвани твърде безинтересно и ненужно академично, затова не успяват да събудят интереса на читателите. Ето защо писателят прави опит да чрез художествено навлизане в съзнанието на един млад съвременник на събитията от 1916 година, да предаде историческо усещане за епохата.

Карабашлиев дава като пример за ролята на художествената литература в изграждане на историческо познание Вазовия роман "Под игото" и книгата на Захари Стоянов "Записки  по българските въстания". Двете литературни произведения съумяват през хумора и въображението да пречупят травмата на Априлското въстание, смята Карабашлиев.

Писателят обръща внимание на факта, че в архивните материали, с които се сблъсква, не присъстват, характерните за нашето съвремие, омраза и крайно осъдително чувство към противника.

Целия разговор чуйте  звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмил Тодоров

Отзвук от вечерта на "Аполония" в памет на Людмил Тодоров

Две книги на Людмил Тодоров – сборникът с три новели "Посланичката" и книгата с четири неекранизирани сценария "От какавидата до пеперудата. Незаснето" – бяха представени по време на "Аполония" в памет на светлата творческа личност, която напусна този свят миналата година. В репортаж за "Артефир" чуваме думите на Златна Костова, Георги..

публикувано на 05.09.24 в 12:32

Холивудската филмова индустрия отвътре в книгата на Владимир Тодоров

Владимир Тодоров ще представи на "Аполония" книгата си "Холивудобългарин. В страната на илюзиите". Предговорът е на Чавдар Гюзелев, който е автор на фотографията и художник на корицата. Ето какво четем в него: "Това, което ще прочетете в тази книга, е наистина изживяно от Владо, без украшения." Както пишат пък издателите, в автобиографичната..

публикувано на 05.09.24 в 13:35
Петър Стоянов

Петър Стоянов с видеослово на изложба за Батенберг в Скопие

Два дни преди официалното откриване на изложбата "Сандро – княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба" в Регионалния исторически музей в Пловдив, вариант на експозицията бе представен в Българския културно-информационен център в Скопие. Директорът на центъра Антония Велева с размах и ентусиазъм организира всеки детайл от тържеството, на..

публикувано на 05.09.24 в 12:00
Алек Попов

Тази вечер "Аполония" почита Алек Попов

Тази вечер (5 септември) в рамките на литературната програма на "Аполония" ще бъде почетен непрежалимият Алек Попов – писател, драматург, сценарист, директор на дом-музей на детската книга "Ангел Каралийчев", главен редактор на сп. "Родна реч" и човек, дал изключително много на хората около себе си. За личността, творчеството и неподражаемото..

публикувано на 05.09.24 в 11:14
Цанко Лалев

За пътя към "Домът на пчелите" и вековната битка между добро и зло

Поетът, писател, издател и преводач, автор на повече от 50 книги и енциклопедии за деца, Цанко Лалев , представя в "Нашият ден" своя роман "Домът на пчелите" , с който вчера се запозна публиката на "Аполония". По думите на автора това не е роман за деца, а роман с деца. Книгата е мултижанрова, многопластова и трудно се побира в познатите..

публикувано на 05.09.24 в 09:30