Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

81-ви Филмов фестивал във Венеция

Педро Алмодовар с престижната награда "Златен лъв"
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Филмът на испанския режисьор Педро Алмодовар "Съседната стая" спечели престижната награда "Златен лъв" на 81-вия филмов фестивал във Венеция.

Първият англоезичен филм на Алмодовар му носи първата голяма победа на кинофестивала, въпреки дългата му кариера в киното. През 2019 г. режисьорът беше отличен с награда за цялостно творчество. Тилда Суинтън играе военна кореспондентка, страдаща от рак. Тя моли старата си приятелка (в ролята Джулиан Мур) да бъде до нея, когато тя отнема живота си.

"Съседната стая" ще закрие тазгодишнияна Международен кино-литературен фестивал "Синелибри" на 25 октомври.

Голямата награда на журито "Сребърен лъв" грабна Vermiglio на италианската режисьорка Маура Делперо. Действието във филма се развива в италианско село по време на Втората световна война и разказва историята на три сестри и как животът им се променя след пристигането на един войник в селото.

Специална награда на журито е за филма "Април" на Деа Кулумбегасвили, В който се проследява лекарка от Грузия, която извършва аборти в отдалечени села, въпреки забраната им.

Най-добър режисьор във Венецияе Брейди Корбет за драмата "Бруталистът", която разказва живота на унгарец, оцелял от Холокоста и се опитва да започне нов живот в САЩ.

Никол Кидман спечели наградата за най-добра актриса за ролята си в еротичния Babygirl. Тя влиза в образа на богата и влиятелна бизнес жена, която рискува не само кариерата си, заради афера с доста по-млад от нея стажант. 

Венсан Линдон беше награден като най-добър актьор за ролята си във френската драма "Тихият син" Историята се върти около семейство, разкъсвано от крайнодесен радикализъм във Франция.

„Златен лъв“

Наградата за най-добър сценарий отиде при Мурило Хаузер и Хейтор Лорега за "Все още съм тук" – филм за военната диктатура в Бразилия.

Пол Кирчър беше отличен с наградата "Марчело Мастрояни", която се дава на изгряващ актьор, за ролята му във френската драма "И Децата им след тях".

Филмовият фестивал във Венеция е най-старият кинофорум в света и един от трите най-престижни, наред с кинофестивалите в Кан и Берлин. Създаден през 1932 година и се провежда ежегодно.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50