Как различни култури се смесват в търсене на знанието и как каузата за качествено образование в село Осоица обединява учители от целия свят – разговор с българските учители Раул Бумб от Румъния, Ирения Васкес от Хавана, Куба и Жужана Ерен от Унгария. Превежда Елена Дукова, българка, завършила в САЩ, но завърнала се, за да преподава в България.
Раул Бумб споделя, че пътува много из Европа и Южна Америка, за да събира информация за различните методи за по-качествено преподаване.
Ирения Васкес е обичана от децата учителка. В своята родина Васкес е учителка по музика. За първи път идва в България по проект и решава да остане, тъй като създава хубави приятелства, намира много емоционални сходства, открива страхотна музика и се чувства по-добре тук.
Жужана Ерен пристига в страната ни по програма ЕРАЗЪМ и получава предложение за работа в детска градина "Космос". По-късно заминава за Турция, но се връща със семейството си, за да се отдаде на каузата за качествено образование в с. Осоица.
Раул Бумб заявява, че не се съобразява с битуващите все още у нас стереотипи за учителската професия. По думите на учителя най-важно е да обичаш децата, да внимаваш за детайлите и да правиш всичко възможно, за да предадеш знание.
В ефира на предаването прозвучава музика, в изпълнение на ученика Виктор Ничев.
Образователните системи в Куба и в България си приличат, като това, което привлича Ирения Васкес към училище „Космос“ е различния подход към обучението. Освен да учат е много важно децата да познават себе си, да уважават другите и да намериш това, което им харесва.
Елена Дукова излиза от ролята на преводач, за да сподели за своя опит в училището в с. Осоица. Дукова признава, че се е завърнала от САЩ, за да избегне строгата система там и за да се развива по-свободно в България.
В края на разговора четиримата учители отправят своите пожелания за новата учебна година към своите колеги и ученици.
Чуйте разговора в звуковия файл:
За "моментната снимка" на обществото ни като по-широка социална система в "Нашият ден" разговаряме със социалния експерт Станислав Додов дни преди събитието "Станция за вслушване: България и светът в зората на 2025 година" . "Станция за вслушване" е ежегодно международно събитие с българско участие, осмислящо процесите и явленията от..
В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..
Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов , експерт в областта на финансите и инвестициите. Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството. Цените..
Как изглеждат животът и бизнесът на границата на две вселени – традиционния бизнес и информационните технологии , и лесно ли се "прекрачва" от едната в другата? Гост в "Нашият ден" е Илияна Шмателка – консултант и мотивационен лектор. Шмателка разказва за своя българо-австрийски произход и за уникалното фамилно и културно..
В разгара на зимния туристически сезон темата на "Нашият ден" е българският туризъм , концепцията "Дестинация Балкани" и Гаранционният фонд на туроператорите. Събеседник в разговора е зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева. В началото на разговора Георгиева отправя послание към хората, които изкарват прехраната си от туризъм, както..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg