Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как село Осоица стана част от глобалното образование

| обновено на 16.09.24 в 10:42
Снимка: БТА

В училище "Космос" всяка нова учебна година носи надежда за цялата местна общност. Откриването на това учебно заведение, преди години, връща живота в изоставената училищна сграда и създава възможности за развитието на селото. Както споделя Виолета Христова, секретар на читалище "Никола Савов – 1922 г.", по време на изнесеното студио на радиопредаването "Нашият ден", училището става символ на общите усилия на всички за по-добро бъдеще.

Училището "Космос" не е просто учебно заведение, а част от международната образователна мрежа. След като сградата, проектирана и построена преди близо век от архитекти, учили в Италия, беше реставрирана, тя отново отвори врати като учебно заведение. Сега училище "Космос" се радва на международно признание, получавайки статут на Cambridge International School (Международно училище Кеймбридж), което дава на учениците възможност за обучение по световни стандарти.

Виолета Христова

Историята на училището в Осоица обаче е много по-дълбока и свързана с миналото на самото село. По време на Освободителната война населението на Осоица е предимно турско, но след заминаването на турците след войната, в селото се заселват българи от различни краища на страната. Сред тези нови заселници са и четирима герои, участвали в битките на Шипка – Иван Тодоров (Комитата), Васил Григоров (Македонеца), Яне Атанасов и Станое Лепков. Те, макар и участници в ключови исторически събития, се насочват към обикновени занаяти като шивачество и земеделие, вместо да заемат важни обществени постове. Сред заселниците е и д-р Стоян Христов – зет на Христо Ботев, който оставя траен отпечатък в историята на селото, като пише книга, посветена на живота и бита на местното население.

През 1880 г. новите заселници на Осоица успяват да създадат първото училище, макар и с много ограничения – децата сами носят столчетата си, за да имат на какво да седят. По-късно, през 1926 г., жителите вземат решение да изградят ново, монументално училище. Проектът е дело на български архитект, завършил образованието си в Италия, и сградата става символ на местната общност. Сградата, построена с любов и отдаденост, просъществува до наши дни и сега отново изпълнява своята роля като място за образование.

Частно училище "Космос" в Осоица отваря нова глава в летописа на селото и неговото бъдеще, като предоставя на учениците не само знания, но и възможности за глобално развитие.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: БТА, БНР
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Новогодишни обещания

Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..

публикувано на 06.01.25 в 14:51
Максим Делчев, Ана-Мария Кръстева и Вартануш Топакбашян

Светлината от празниците Ханука за евреите и Рождество за арменците

На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..

публикувано на 06.01.25 в 13:15

Богоявление и Ботев – празник и памет в Калофер

На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът"  в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..

обновено на 06.01.25 в 12:51
Булка от село Рибново

Достъпът до култура в българската действителност

Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..

публикувано на 06.01.25 в 11:42

Голямата тема за новите храни

Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..

публикувано на 06.01.25 в 09:43