"Чарли в открито море" ще постави началото на сезона, с който Младежкият театър ще отбележи своите 80 години. Спектакълът на полския писател и драматург Славомир Мрожек е една от трите премиери в афиша на театъра и ще се играе на 18 септември от 19 часа.
Той обединява две от най-успешни и поставяни по света пиеси на Мрожек – "Чарли" и "В открито море".
"Това са две миниатюри и когато има такива малки шедьовърчета, бисерчета, мини песи – те много често се играят в комбинация една с друга", обясни режисьорът на спектакъла Пламен Марков. По негови думи "Чарли в открито море" решава човешките проблеми, проблемите на обществото.
"Чарли" е една от първите пиеси на Славомир Мрожек. Написана през 1961 година, тя разказва историята на един офталмолог, двама чудати пациенти и един (не)съществуващ враг, който може и да е извършил нещо ужасяващо, но може и да не е. Пиесата се занимава с това кой е всъщност Чарли и дали въобще човек е този, който е.
"В открито море" е една от най-успешните едноактови пиеси на полския драматург. Тя проследява съдбата на трима напълно различни корабокрушенци, които гладуват на спасителен сал насред морето, докато в един момент не им се налага да намерят демократичен и справедлив път към решението кой от тях да бъде изяден от другите двама.
Абсурдността в историите всъщност води до идеята за напълно възможната реалност.
"Мрожек е известен сатирик, затова по едно време не се връща в Полша, пиесите му са твърде сатирични и са на ръба на поносимото", "обяснява Пламен Марков за драматурга. – "Това е един световноизвестен комедиограф."
Според режисьора на "Чарли в открито море" ако сатирата мине в карикатура, която просто осмива едни лоши хора или явления, тя е беззъба. Когато обаче започнеш да се разпознаваш с онова богатство човешко, което си мислиш, че носиш, в едни абсурдни обстоятелства и не си сигурен ти самият как би постъпил, ако изпаднеш в подобна крайна ситуация, в каквато героите на тези две миниатюри са поставени, нещата стават по-разпознаваеми, без да спират да бъдат абсурдни.
Актьорите, които ще разиграят сатиричните сюжети на сцената на Младежкия театър, са Ахмед Юмер, Владислав Стоименов, Георги Гоцин, Кирил Недков, Светослав Добрев и Стефан Мавродиев. Сценографията и костюмите са дело на Мира Каланова, а композитор е Калин Николов.
За това какво са 80 години за театъра Пламен Марков казва:
"Битка по пътя е. Никой театър не е велик или слаб, той се бори постоянно за своя нов облик, защото театърът - неговата драма и неговото величие, са в неговата сиоминутност. Те много бързо преминават, защото това е едно от последните все още живи изкуства и то се случва само - както са казали класиците - тук и сега и утре вече го няма. Театърът трябва да се бори непрекъснато, за да бъде на най-високото си ниво в общуването с публиката. Пожелавам на Младежкия театър да се бори, надявам се с тази премиера да помогнем за този път. Много често театърът е Чарли, който не е ясно кой е, но всички го преследват, за да го застрелят, и много често е на корабокрушенски сал в откритото море, така че има попътен вятър."
Целия разговор с Пламен Марков чуйте в звуковия файл.
Изложбата "Нежността и жестокостта на битието", представена в музей-галерия "Анел" в столицата, отбелязва 50 години творческа дейност на двама изключителни български художници – Георги Данчев и Невена Луканова. Експозицията включва разнообразие от произведения, обединяващи скулптура, рисунки и колажи, които отразяват оригиналния творчески път на..
Премиерният спектакъл "Швейцария" от Джоана Мъри Смит ще се играе тази вечер на сцената на Театър 199. Началният час е 19:30, а пиесата се поставя за първи път в България. Режисьор е Владимир Люцканов, а преводът е на Златна Костова. Сюжетът ще пренесе зрителя из алпийските поляни на Швейцария, където главната героиня, известната писателка..
София филм фест е верен на традицията да бъдат представяни българските филми пред възможно най-широка и разнолика аудитория. Новият игрален филм „Залог“ на майстора на разказа Светослав Овчаров е доказателство за непрестанния стремеж към истории, които подреждат важни елементи от пъзела на българската народопсихология. Той ще открие..
"Детска история" е част от тетралогията "Бавно завръщане" на носителя на Нобелова награда за литература – Петер Хандке. В новелата авторът разказва десет години от живота на един мъж след раждането на неговото дете. Той отглежда сам своята дъщеря след раздялата с нейната майка. "Детска история" обаче е и история за самотата и отчуждението, за кризата..
Флоранс Форести беше коронясана за комик на годината на първото издание на наградите хумористичните награди "Огюст" , предаде сайтът Франсинфо. Събитието, водено от комика Себастиен Туен, се състоя в комплекса "Новият век" в Лил в рамките на фестивала на комедията Lillarious, който продължава до 9 февруари . На церемонията бяха връчени седем..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg