Започнахме новия есенен сезон "За здравето" с пореден опит да проникнем в света на подрастващите и да предразположим детската душа към позитивни нагласи. Трудна задача в напрегнат и динамичен свят, с много изкушения и размити ценности. Но, както е казал Радичков, "длъжни сме да опитаме".
Заедно с психиатъра д-р Петя Терзииванова разсъждавахме върху, ако не странната, то различна гледна точка – как чрез народните приказки може да повлияем положително върху детската психика и да разберем по-добре техния свят? Какво ги вълнува, какво ги дразни, какво мечтаят и се надяват да постигнат. В книга по темата, чийто съавтор е д-р Терзииванова, проучване разкрива тази гледна точка, като са анализирани подходи, способи и техники, които биха помогнали в това усилие.
Винаги е деликатно навлизането в този свят, когато се формират характери и ценности, нагласи и настроения към света на зрелия човек. Оказва се, че народното творчество, особено приказките и приказните герои, са доста универсален подход с позитивен резултат.
По въпросите на т.нар. атопичен дерматит, познат като екзема, коментар направи доц. Жана Казанджиева. Тя подчерта, че от тази болест по кожата страдат доста българи и се увеличава сред популацията от всички страни по света. Заболяването не е характерно за определен сезон или възраст и при първи симптоми трябва да бъде потърсен специалист. Замърсената околна среда и все по-настъпващата химизация навсякъде в живота ни, са предпоставки за атопичен дерматит.
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..
Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..
Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..
Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg