Очакваме премиерата на първия български игрален филм, посветен на вярата. Екранизацията на книгата "Не затваряй очи" на писателя Мартин Ралчевски бележи началото на православното българско кино. В ефира на предаването "Нашият ден" Ралчевски се включи на живо от Обединеното кралство.
Филмът "Не затваряй очи" проследява историите на двама герои, Петър и Павел, които живеят в различни епохи – Петър през 80-те години и Павел в настоящето. Петър преживява трагедия, когато губи сестра си в инцидент и е изгонен от дома си. В същото време Павел се бори със страданието на своята сестра, която е болна от рак. Житейските им пътища се преплитат чрез божия промисъл, а съдбите им си взаимодействат, за да намерят пътя към доброто.
Мартин Ралчевски сподели в ефира своите вълнения и очаквания за премиерата на филма, която ще се състои на фестивала "Златна роза" във Варна. "Съгласен съм с определението, че това е първият православен игрален филм в българската киноистория. Ние нямаме такъв досега и това е заявка за нещо ново и различно", каза писателят.
Той призна, че е развълнуван да види как публиката ще приеме този уникален проект, изпълнен с вяра и молитва от начало до край.
"Вярвам, че всеки българин носи в себе си вяра в Бога, но въпросът е как тя му се предлага и показва", допълни Ралчевски. Той изрази надежда, че филмът ще достигне до сърцата на хората и ще им даде онова, от което имат нужда – вяра и упование. "Когато излезе зрителят, да си каже – ето, аз имах нужда от това нещо, имах нужда от такава вяра. Филмът трябва да остави дълбока следа, да промени човека към добро, да го обърне към Бога, вярата и православието."
Филмът "Не затваряй очи" представлява важна крачка напред в българското кино, особено в жанра на религиозното кино, който досега не е бил развит у нас. Ралчевски вярва, че този проект може да вдъхне на хората вяра и да ги насочи към спасението на човешката душа, особено във време на политическа и икономическа нестабилност.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Който и да попитате първото нещо, с което ще свърже еврейския народ, най-вероятно е геноцида на който са били подложени от германците през Втората световна война. Музей за история на полските евреи "Полин" в Полша, обаче изненадва и се концентрира върху историята преди това. Младите момичета Елжбета Граб и Катажина Янковска, които развеждат..
Преди няколко дни световният шампион във Формула 1 Люис Хамилтън разкри, че през по-голямата част от живота си се е борил с проблеми с психичното си здраве поради тормоз в училище и напрежението от състезанията. Оказва се, че Хамилтън започва да страда от депресия още в тийнейджърските си години, а освен това е бил обект на расизъм като дете...
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" се разглежда темата за жените, избягали от домашно насилие, и предизвикателствата, с които се сблъскват след това. Въпросът е дали този акт на бягство е краят на мъките им, или началото на нови изпитания. Как тези жени изграждат нов живот от руините и на кого могат да разчитат? Нора..
Анджелина Соренсен, наричана Геди, от 50 години живее в Сан Франциско, САЩ. Работила е като строителен инженер и клиничен психолог. Автор е на сатирични спектакли и на книгата "Връзки и развръзки", която е сборник от 22 кратки хумористични разкази за трагикомични случки, желания и връзки в живота на хората, гарнирани с неочаквани развръзки. Повечето от..
Какво е "геймификация в образованието", как подобрява учебния процес и стимулира креативността на учениците – за това е разговорът в "Нашият ден" с Хелиана Велинова , която е в основата на предстоящия форум "Game Dev Day – експо и конференция". Форумът се организира за втора поредна година от Sofia Game Night и сдружение "Възможности без..
Ако напишете името на оманската провинция Салала в Гугъл, ще се появят повече снимки на водопади, ручеи и тучни поляни, отколкото на плажове или на..
Голямата изненада при обявяването на новия сезон на Кралския театър "Ла Моне" през април бе новината, че последните две творби от тетралогията "Пръстенът..
В рубриката "Културен отпечатък" на предаването Terra Култура ви представяме един от емблематичните музеи на България – Музеят на родопския карст в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg