Думата театър обозначава толкова различни видове сценични изкуства, че увлечени от актуалната информация, понякога забравяме да подчертаем спецификите, които се крият зад разни сцени и програми. Една от различните по своя характер платформи е "Театър+" на Народния театър "Иван Вазов", която преди броени дни срещна първата си публиката с шесто поредно заглавие.
"Бебе на борда" на американския комедиограф Кристофър Дюранг, в превод на Любов Костова, е реализирана от Василена Радева и екип. Различното тук идва със самата пиеса, построена на границата между реално и сюрреално върху материал, взет от ежедневието. Историята е наглед проста - младо семейство е в стрес от появата на новороденото си бебе. Уви, колкото повече усилия полагат да преодолеят проблемите, толкова повече нараства и житейският абсурд. Актьорите, които с майсторство се въплъщават в различните роли са Илиана Коджабашева и София Бобчева, Мартина Пенева и Боян Арсов. Дарбата им за импровизация е част от ключа за успеха, който засвидетелства премиерната публика на спектакъла.
На 19 септември Василена Радева, но вече с друг екип - Станка Калчева и Богдана Котарева, ще е в Пловдив по покана на Международния театрален фестивал "Сцена на кръстопът". Актрисите ще представят пиесата "Финист ясният сокол" на Светлана Петрийчук, поставена в Русия от Евгения Беркович. Това няма да е само прочит на добър театрален текст, а акция в защита на двете талантливи жени, първо отличени с престижните награди "Златна маска" за този спектакъл, а после арестувани и осъдени за същото представление.
Чуйте подробности за тази акция, която ще се състои на 19 септември в Музея на Драматичен театър-Пловдив в 17.00 часа, както и новини за екипа и репетиционния процес на "Тайната Данте" - спектакъл на хореографа Асен Наков по Данте Алигиери, с който на 11 октомври ще бъде открит новият сезон на балет "Арабеск".
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg