Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благотворителна изложба с рисунки на деца и младежи в риск

Снимка: БТА

На 24 септември ще бъде открита благотворителна изложба с рисунки на деца и младежи в риск, организирана от галерия "Нирвана" и фондация "Движение на българските майки". За красотата, емоциите и каузата на предстоящото събитие в "Нашият ден" разказва Росица Букова.

Изложбата представя творби на деца и младежи (12 г. – 23 г.), живеещи в социални институции, напуснали социалните институции или имащи специални потребности, споделя Букова.

18-годишните младежи, които напускат институциите, по някакъв начин продължават да бъдат деца в риск, по думите на Букова. Други деца живеят със семействата си, но социалният им статут ограничава възможностите им за развитие, допълва организаторът. Сред единадесетте деца, участващи в изложбата, има и такива, преборили се с онкохематологично заболяване. Картините на всички участници са емоционални, лични, пъстри и красиви, защото показват обич към околния свят.

В изложбата, която е по идея на галериста Николай Младжив, участие ще вземат деца и младежи от цялата страна, изтъква Букова.

Сумата от всяка закупена картина ще бъде преведена на сметката на всеки един от участниците, за да подпомогне неговото бъдещо развитие, подчертава Букова. Това е инициатива, която организаторите смятат да продължат във времето.

За да преследват мечтите си децата в риск трябва да усетят уважение, да изпитат доверие и да бъдат убедени, че не са различни. Обществото несъзнателно ги разделя, смята Букова.

Откриването на изложбата предстои на 24 септември от 18:30 ч., като 22-те картини ще могат да бъдат видени в следващите 5 дни. Мястото е галерия "Нирвана" на ул. "Ангел Кънчев" № 17, уточнява Букова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нина Цанева и Илияна Шмателка

Илияна Шмателка: За живота и бизнеса на границата между две вселени

Как изглеждат животът и бизнесът на границата на две вселени – традиционния бизнес и информационните технологии , и лесно ли се "прекрачва" от едната в другата? Гост в "Нашият ден" е Илияна Шмателка – консултант и мотивационен лектор. Шмателка разказва за своя българо-австрийски произход и за уникалното фамилно и културно..

публикувано на 14.01.25 в 10:46
Ски писта във Велинград

Ирена Георгиева: Туризмът ражда мечти

В разгара на зимния туристически сезон темата на "Нашият ден" е българският туризъм , концепцията "Дестинация Балкани" и Гаранционният фонд на туроператорите. Събеседник в разговора е зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева. В началото на разговора Георгиева отправя послание към хората, които изкарват прехраната си от туризъм,..

публикувано на 14.01.25 в 09:37

Нов младежки хъб за предприемачество, гражданска и медийна грамотност

Нов онлайн младежки хъб , създаден от Фондация за предприемачество, култура и образование, предлага на младите хора серия от онлайн курсове, обучителни материали, доклади, протоколи и колекция от добри практики в областта на медийната грамотност, гражданската журналистика и младежкото предприемачество. Ресурсите са безплатни и са създадени..

публикувано на 14.01.25 в 09:10

Ледът, който говори: Как климатът трансформира Антарктида

В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и борбата с климатичните промени. Като консултант на няколко международни фондации и експерт с опит в тропически и полярни региони, Лида споделя как климатичните промени влияят на крехката екосистема..

обновено на 13.01.25 в 11:59

Историята на "Едно Дърво" – от хекатон до платформа за промяна

Фондация "Едно Дърво" е иновативна инициатива, чиято цел е да повиши осведомеността за значението на дървесната растителност в градовете и да насърчи по-доброто планиране, проектиране и управление на зелените системи. Александър Петров, един от съоснователите на фондацията, сподели своите виждания и предизвикателствата пред организацията в интервю..

обновено на 13.01.25 в 11:16