На 24 септември ще бъде открита благотворителна изложба с рисунки на деца и младежи в риск, организирана от галерия "Нирвана" и фондация "Движение на българските майки". За красотата, емоциите и каузата на предстоящото събитие в "Нашият ден" разказва Росица Букова.
Изложбата представя творби на деца и младежи (12 г. – 23 г.), живеещи в социални институции, напуснали социалните институции или имащи специални потребности, споделя Букова.
18-годишните младежи, които напускат институциите, по някакъв начин продължават да бъдат деца в риск, по думите на Букова. Други деца живеят със семействата си, но социалният им статут ограничава възможностите им за развитие, допълва организаторът. Сред единадесетте деца, участващи в изложбата, има и такива, преборили се с онкохематологично заболяване. Картините на всички участници са емоционални, лични, пъстри и красиви, защото показват обич към околния свят.
В изложбата, която е по идея на галериста Николай Младжив, участие ще вземат деца и младежи от цялата страна, изтъква Букова.
Сумата от всяка закупена картина ще бъде преведена на сметката на всеки един от участниците, за да подпомогне неговото бъдещо развитие, подчертава Букова. Това е инициатива, която организаторите смятат да продължат във времето.
За да преследват мечтите си децата в риск трябва да усетят уважение, да изпитат доверие и да бъдат убедени, че не са различни. Обществото несъзнателно ги разделя, смята Букова.
Откриването на изложбата предстои на 24 септември от 18:30 ч., като 22-те картини ще могат да бъдат видени в следващите 5 дни. Мястото е галерия "Нирвана" на ул. "Ангел Кънчев" № 17, уточнява Букова.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg