В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе обсъдено бъдещето на академичното предприемачество в България и възможностите за изграждане на национален хъб, който да свърже университетите и бизнеса. В студиото бяха поканени г-жа Светлана Димитрова, ръководител на проекти към научно-изследователския сектор на Софийския университет, и доц. Костадин Коларов, ръководител на катедрата по предприемачество към УНСС, които споделиха своите виждания за важността на тази инициатива и предизвикателствата пред нея.
Г-жа Светлана Димитрова посочи, че научното предприемачество играе ключова роля в съвременната икономика. Според нея то представлява "захранващата структура на бъдещата икономика", тъй като без науката предприемачеството би останало в занаятчийската ера. Създаването на национален хъб за научно предприемачество ще бъде уникална стъпка за България, която ще помогне за развитието на иновациите в страната.
Тя обясни, че обикновено научните изследвания се делят на фундаментални и приложни. В случаите, когато в рамките на научно изследване се създаде продукт или метод с потенциал за приложение в икономиката, той може да бъде предаден на икономически структури за реализация. Когато учените сами инициират създаването на юридическо лице, за да въведат своите иновации в производство, говорим за т.нар. стартиращи компании или стартъпи.
Димитрова отбеляза, че Европейската комисия отдавна работи в посока на подкрепа на академичното предприемачество. Още през 2004 г. е създадена мрежа от контактни лица в цяла Европа, която подпомага мобилността на учените. Днес в тази мрежа участват 43 страни и над 650 научни организации, които обединяват повече от 1600 контактни лица.
От своя страна доц. Костадин Коларов подчерта значимостта на интеграцията между науката и бизнеса, като сподели резултатите от тригодишно изследване на Института по предприемачество за използването на научните продукти в българските висши училища. Той открои основна слабост – учените рядко са подготвени да бъдат предприемачи.
Това е и основната задача на новосъздадения хъб – да срещне интересите на изследователите с тези на практиката и да им предостави нужните практически знания. Целта е учените да придобият умения, чрез които техните изследователски резултати да се трансформират в успешен бизнес. Според доц. Коларов, голямо препятствие е нагласата на много учени, че техните изследвания имат само фундаментален характер.
Макар че работят по важни научни въпроси, те рядко си представят своята роля и като предприемачи.
Коларов призна, че съществуват личностни предизвикателства, тъй като предприемачите често търсят бързи резултати, докато в науката постиженията идват с години. Въпреки това, има много добри примери за учени, които успяват да комбинират научната дейност с предприемачески начинания.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg