Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Академичното предприемачество у нас, или как се изгражда хъб за иновации и бизнес

| обновено на 24.09.24 в 10:08
Снимка: Pixabay

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе обсъдено бъдещето на академичното предприемачество в България и възможностите за изграждане на национален хъб, който да свърже университетите и бизнеса. В студиото бяха поканени г-жа Светлана Димитрова, ръководител на проекти към научно-изследователския сектор на Софийския университет, и доц. Костадин Коларов, ръководител на катедрата по предприемачество към УНСС, които споделиха своите виждания за важността на тази инициатива и предизвикателствата пред нея.

Г-жа Светлана Димитрова посочи, че научното предприемачество играе ключова роля в съвременната икономика. Според нея то представлява "захранващата структура на бъдещата икономика", тъй като без науката предприемачеството би останало в занаятчийската ера. Създаването на национален хъб за научно предприемачество ще бъде уникална стъпка за България, която ще помогне за развитието на иновациите в страната.

Тя обясни, че обикновено научните изследвания се делят на фундаментални и приложни. В случаите, когато в рамките на научно изследване се създаде продукт или метод с потенциал за приложение в икономиката, той може да бъде предаден на икономически структури за реализация. Когато учените сами инициират създаването на юридическо лице, за да въведат своите иновации в производство, говорим за т.нар. стартиращи компании или стартъпи.

Димитрова отбеляза, че Европейската комисия отдавна работи в посока на подкрепа на академичното предприемачество. Още през 2004 г. е създадена мрежа от контактни лица в цяла Европа, която подпомага мобилността на учените. Днес в тази мрежа участват 43 страни и над 650 научни организации, които обединяват повече от 1600 контактни лица.

От своя страна доц. Костадин Коларов подчерта значимостта на интеграцията между науката и бизнеса, като сподели резултатите от тригодишно изследване на Института по предприемачество за използването на научните продукти в българските висши училища. Той открои основна слабост – учените рядко са подготвени да бъдат предприемачи.

Това е и основната задача на новосъздадения хъб – да срещне интересите на изследователите с тези на практиката и да им предостави нужните практически знания. Целта е учените да придобият умения, чрез които техните изследователски резултати да се трансформират в успешен бизнес. Според доц. Коларов, голямо препятствие е нагласата на много учени, че техните изследвания имат само фундаментален характер.

Макар че работят по важни научни въпроси, те рядко си представят своята роля и като предприемачи.

Коларов призна, че съществуват личностни предизвикателства, тъй като предприемачите често търсят бързи резултати, докато в науката постиженията идват с години. Въпреки това, има много добри примери за учени, които успяват да комбинират научната дейност с предприемачески начинания.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борислав Ковачев

Кюстендилски гъби

Царството на гъбите е едно от най-големите царства в света на природата и едно от най-слабо проучените от науката. Въпреки това с всеки следващ ден знаем малко повече за гъбите, отколкото преди. А те са изумителни същества, благодарение на които в хода на еволюцията растенията са се сдобили с коренова система и така са изградили почвената покривка по..

публикувано на 23.03.25 в 14:40

Същността на кръста и за кръстоносенето в съвременния свят

Три пъти в църковната година се възпоменава кръста Христов на 14 септември, когато честваме Въздвижение на светия и животворящ Кръст Господен, в третата неделя от Великия пост и на Разпети петък. Днес ние се покланяме на Христовия кръст, като си припомняме невинните страдания и изкупителния подвиг на Господ Иисус Христос. Както пътник уморен от..

публикувано на 23.03.25 в 09:35

Информационното пространство – част от целостта на Европа

Стотици журналисти и служители в Радио " Свободна Европа " , Радио " Свобода "  и " Гласът на Америка "  получиха преди седмица имейл, в който се казва, че трябва да напуснат редакциите си и да предадат журналистическите си карти и служебните си телефони. Президентът на САЩ Доналд Тръмп тогава, преди седмица, подписа указ, който..

публикувано на 23.03.25 в 09:00

Отношението на религиозните общности към околната среда

Религиозните общности играят важна роля в опазването на околната среда и устойчивото развитие. Много са религиите по света, които да насърчават своите последователи да уважават природата и да се грижат за нея като част от своята духовна практика. В християнството, исляма и юдаизма това е съвсем естествено, защото при Сътворението Бог дава заръка на..

обновено на 22.03.25 в 16:07
Асен Масларски и Росен Мирчев (от ляво надясно)

Стройната чета на "И рибар съм, и ловец съм" – разпиляна в половин България

Стройната чета на предаването "И рибар съм, и ловец съм " този път е разпиляна в половин България. Водещият на предаването Росен Мирчев ще се включи от празниците в Кюстендил – празници, които обединяват Първия пролетен ден и Денят на гората – 21 март. А защо той е там с пушка в ръка – ще ни каже. От панагюрското село Баня ще чуем: Митю Тончев..

публикувано на 22.03.25 в 10:10