Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлияна Антонова-Мурата представя "Хай, хай, Япония": Уроци за радостта в ежедневието

| обновено на 01.10.24 в 11:18
Юлияна Антонова-Мурата
Снимка: Емил Николов, БНР

Юлияна Антонова-Мурата разказа с топлина и лични примери за своята втора родина – Япония, като сподели, че не е търсила сензации в историите си, нито е сравнявала Япония с България. Тя подчерта, че историите в книгата "Хай, хай, Япония" са простички и човешки, без да се стреми към сензационност или драматизъм. За нея е важно да предаде усещането за малките моменти и уроци от ежедневието, които често забравяме, забързани в динамиката на съвременния живот.

Юлияна сподели и лична история, свързана със семейството си, която силно я вълнува. Когато съпругът ѝ, японец, среща свой съученик, когото не е виждал от детството, той винаги я представя с думите: "Тя е от България". Той го казва с такава радост и гордост, че това дълбоко я докосва. Когато съученикът го попита къде точно е България, съпругът ѝ посочва сърцето си и казва: "Тук, тук е България". Този момент на признание и гордост, както и радостта на нейния син, който е наполовина японец, карат Юлиана да се чувства още по-силно свързана с България.

Юлияна Антонова-Мурата говори също за вдъхновението зад своите книги. Тя обясни, че историите, които пише, са уроци, валидни не само за Япония, но и за всяка друга страна, включително и България. В книгите си тя описва малките жестове и моменти на радост, които се случват не само в Япония, но и навсякъде – в малки села, в София, на улицата, и това е нещото, което я вдъхновява.

Книгите ѝ "Моши, моши, Япония", "Уки уки, Япония" и новата "Хай, хай, Япония" предават уникални културни преживявания, които се фокусират върху добротата и радостта в ежедневието. "Уки уки" например означава "да живееш с радостта в сърцето си" – послание, което насърчава хората да бъдат усмихнати и позитивни, независимо от обстоятелствата. Тя също така сподели, че в Япония не образованието е най-важното, а отношението и настроението, което човек носи със себе си в ежедневието си.

С голяма нежност Юлияна разказа за концепцията зад книгата "Сан сан Япония" – мекият слънчев лъч, който огрява живота ни. За нея този лъч е символ на позитивността и добрите взаимоотношения, които можем да създадем всеки ден чрез малките жестове – поздрав към съседа, усмивка на случаен минувач или доброто отношение към хората около нас. Тези теми и идеи се преплитат във всичките ѝ произведения, създавайки усещане за топлина и радост в читателите.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30