Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивалът на хора с увреждания "Светът е за всички" се провежда за 16-и път в Русе

Снимка: Организаторите

Днес (7 октомври) в град Русе ще се проведе ежегодният Фестивал на хора с увреждания "Светът е за всички", организиран от сдружение "Смело сърце". За участниците и програмата в "Нашият ден" разказва Пенка Попова – координатор на събитието.

Попова споделя: "Целта на фестивала е да насърчи разбирането и уважението между различните групи хора и общности, както и да създаде пространство за обмен на идеи и опит, в което се спазват принципите на равноправие, справедливост и уважение. Идеята е да се поощри социалното включване на хора, които са изпаднали в социална изолация, да се преодолее такова социално изключване и да се промени отношението на хората с увреждания към себе си и на останалите хора, които са с по-добър социален статус, към тях."

Идеята за фестивала възниква преди повече от 16 години като инициатива на областния съвет за социално включване на хората увреждания. Сдруженията, които са били многобройни и активни, са се възприемали като конкуренция и фестивалът е предоставил възможност за обединяване на усилията, по думите  на Попова.

По време на ежегодното събитие организации на хора с увреждания, центрове за подкрепа от региона, учебни заведения и читалища презентират силните страни на хората в неравностойно положение.

Голямата борба е за подобряване на градската среда и осигуряване на материален и духовен достъп до нея за хората с увреждания. Попова изтъква, че в това отношение в Русе има напредък.

Програмата на фестивала включва панел с благотворителен базар, както и концерт, в който ще бъдат включени разнообразни изкуства – поезия, танц, пеене.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Оръжието

Темата за оръжието е занимавала човешките умове, откакто на света има човеци. Вероятно преди това, а може би и след човеците ще е занимателна. Говорим за стрели и копия, за картечници и танкове, но и за дронове, за пейджъри, за изкуствен разум, за перспективата прахосмукачките да си застрелват собствениците някога. Какво мотивира хората да..

публикувано на 07.10.24 в 11:25
Бисерка Григорова и Антон Митов

Антон Митов представя: Бисерка Григорова – Ливан е много особена държава

През 1974 г. Бисерка Григорова започва работа в Международна редакция на Програма "Хоризонт" на БНР. От 1980 до 1997 г. е кореспондент на БНР и на Комитета за телевизия и радио (КТР) в Бейрут – за Ливан и за района на Близкия изток. След това до 2012 г. е кореспондент на БНР на свободна практика. Продължава да отразява събитията в целия регион на..

публикувано на 07.10.24 в 10:45

Какво да правим с паметта и с историята

Международна научна конференция в памет на проф. Ивайло Дичев на тема "Поп култура, поп политика: дигиталният обрат" се проведе на 4 и 5 октомври. Тя бе организирана от ФЖМК, катедра "Културология" и Мрежата за културни изследвания. В " Мрежата " на програма " Христо Ботев " за нейното значение говорим с доц. Жана Попова и доц. дн Вяра..

публикувано на 07.10.24 в 10:15

Розалин Шмих: Бездомните кучета не падат от небето

Откъде идват бездомните кучета? На този въпрос се опитва да даде отговор фотоизложбата "Създадени от нас", организирана от "Бандата на 1500-те". Изложбата може да бъде видяна до 13 октомври в градинката на "Кристал" и е фокусирана върху темата за бездомните кучета и динамиката на този проблем в България. Какви са причините за това явление и кои..

публикувано на 07.10.24 в 09:55