Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Три изложби, три дни: Арх. Станчо Веков с юбилейна инициатива

По повод Световния ден на архитектурата, 7 октомври, и във връзка със своята 75-годишнина, доц. д-р арх. Станчо Веков представя уникалната "Юбилейна изложба х 3". Тя включва три различни експозиции, всяка със своите специфични теми и художествени акценти, които ще бъдат показани в три галерии във Варна в три последователни дни. Изложбата е вдъхновена от премиерата на книгата "Пътуване на изток", разказваща за впечатленията на бъдещия прочут архитект Льо Корбюзие от пътешествието му през Балканите, включително България. В "Нашият ден“ Разговаряме с арх. Веков за тази впечатляваща инициатива.

Основната идея за изложбата се ражда на премиерата на книгата "Пътуване на изток", представена от археолога Валери Йотов през юли т.г. в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна. Тази книга разказва за пътуванията на младия Шарл Едуар Жанере, бъдещия Льо Корбюзие, през 1911 година от Виена до Константинопол. "Той преминава през Унгария, Сърбия, Румъния и България".

Арх. Веков отбелязва, че Льо Корбюзие е бил изключително впечатлен от Търново и неговите къщи. "Той ги описва като "кацнали на ръбовете на острите скали". Льо Корбюзие прави серия от ценни рисунки и акварели на къщи и интериори, включително балкони, които той нарича "истинско произведение на изкуството".

"Тези наблюдения на емблематичния за развитието на съвременната архитектура творец ни дават основание отново да си припомним неоценимото богатство на българската традиционна дървена архитектура от средата на XVIII до края на XIX век", отбелязва арх. Веков.


В изложбата са включени и негови авторски рисунки, създадени в младежките му години, както и по време на различни пътувания в страната.

В разговора си с арх. Веков той също така подчерта значението на влиянието на Льо Корбюзие върху съвременната архитектура: "Льо Корбюзие е един от най-големите съвременни архитекти, който поставя началото на модернизма в архитектурата. Той е и голям художник и доказва това в пътеписите си."

Чуйте разговора в звуковия файл. 



По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Киното като визуалната памет на нашето общество

Какво се случва в секундите живот между два кадъра? Там, където разноликият, чаровен, конфликтен, но и все пак любим свят на родната ни кинематография се развихря? Доц. Деян Статулов, кинокритик, сценарист, ръководител на сектор "Екранни изкуства" в Института за изследване на изкуствата при Българската академия на науките, има отговор. Случват..

публикувано на 07.10.24 в 10:22

Владислав Христов с награда "Морето"

Националният литературен конкурс "Морето!" се проведе в Ахтопол за девети път. Журито – Митко Новков (председател), Ина Вълчанова и Ина Иванова удостои 12 автори. С творбите си участваха над 200 тази година.  Владислав Христов спечели първа награда в раздел "Поезия", а Юри Лазаров – в раздел "Проза". Сред останалите награди, връчени на 29 септември,..

публикувано на 07.10.24 в 08:35

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59