Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Деня на психичното здраве:

Проф. Христо Хинков: Гласът на разума започва да затихва

Проф. Христо Хинков
Снимка: Министерство на здравеопазването

В Деня на психичното здраве в "Нашият ден" разговаряме с проф. Христо Хинков, психиатър, бивш министър на здравеопазването.

Разбирането на проблема в областта на психическото здраве в България е свързано с нивото на културно развитие у нас, смята проф. Хинков.

"Изоставаме драстично в това културно развитие от водещи европейски народи, където сме се устремили, където е нашият цивилизационен избор", казва гостът.

Необходимо е в българското общество да се промени отношението към психично болните пациенти. Трябва да бъде видян потенциалът на тези хора да бъдат пълноценни граждани.

След като излиза от НЗОК и започва да работи за Центъра по обществено здраве, проф. Хинков се отдава на темата за реформа в психиатрията. За съжаление наблюдението, което има през всичките тези години, е, че голяма част от самите психиатри у нас са доволни от сегашното положение.

Много стъпки трябва да бъдат извървени, за да се достигне до разбиране и справяне с проблема за психичното здраве, по думите на проф. Хинков. На първо място остава въпросът за акредитацията на психиатрични заведения, която е премахната. Ако акредитацията се обвърже с възможностите за включване на договорите с НЗОК, това би затегнало контрола, обяснява проф. Хинков.

Голям проблем е липсата на клинични пътеки в психиатрията. Няма нито една частна психиатрична клиника, защото тя не би могла да сключи договор с НЗОК. Проф. Хинков споделя, че се е стигнало до решение да се прокарат такива клинични пътеки за тежките психиатрични болести, но то не е влязло в действие.

Психиатърът дава пример с Италия, където още преди близо 40 години започва реформа в отношението на специалистите към психично болните пациенти. В следствие на разбирането, че тези пациенти могат да функционират пълноценно в обществото е затворена голямата психиатрична болница в Триест, разказва проф. Хинков. Гостът пояснява, че в развитите общества тенденцията е насочена към психо-социалната рехабилитация.

Към момента у нас съществуват 12 центъра за психично здраве. Докато заема длъжността министър на здравеопазването, проф. Хинков предлага като част от Плана за развитие и устойчивост да бъдат изградени още 12 центъра в областните градове, където няма такива. Решението е било на прага да се осъществи, но не е достигнала политическа воля, по думите на проф. Хинков.

"Българското общество преминава през някакво развитие, но трудно понася изискванията на демократичното и предизвикателствата на съвременния свят. Появяват се най-различни гласове, които са радикални и призовават към безумни неща. Гласът на разума започва да затихва", коментира проф. Хинков, но допълва, че остава оптимист.  

Целия разговор чуйте в звуковия файл:

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10