Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Влиянието на изкуствения интелект е сред темите на Франкфуртския панаир на книгата

Десислава Алексиева, АБК: Книгите са меката дипломация, те са начинът, по който се представяме пред другите култури

| обновено на 18.10.24 в 10:23
Снимка: facebook.com/svetlozar.zhelev

Тази седмица на най-големия книжен панаир в света – Франкфуртския панаир на книгата – се обсъждат различни теми, включително влиянието на изкуствения интелект в издателската дейност, засилващия се интерес към литературни поджанрове и новите книжни политики. Събитието, което официално започна в сряда, събира автори, издатели и професионалисти от индустрията за пет дни в западния германски град. Сред известните гости са израелският историк и писател Ювал Ноа Харари, автор на "Sapiens: Кратка история на човечеството", и американската писателка и журналистка Ан Апълбаум.

България също има свое представителство на панаира с участието на 27 издателства. Планирани са шест специални събития с български автори и издатели, като подробностите за тях са достъпни в програмата на панаира. Един от важните моменти е отбелязването на 15-годишнината от създаването на Европейската награда за литература, в което ще участва и българският писател Тодор Тодоров, автор на романа "Хагабула".

В предаването "Нашият ден" на БНР, в рубриката "Темите на деня", Светлозар Желев и Десислава Алексиева коментираха събитиет.  Светлозар Желев, койтйо се намира на мястото на събитието, сподели впечатленията си: "Световният панаир на книгата събира повече от 300 000 души в рамките на тези дни, има повече от 1000 автори, наистина е изключително. Във всяка от конференциите, в които участвах в последните дни, има няколко големи теми и неща, които се случват. По време на този Панаир на книгата България и българската литература е наистина много интересна, отново говорим за качеството на българските писатели. Най-важните неща за мен вчера бяха двете представяния и срещи с Елена Алексиева и Тодор Тодоров. Защото най-важното остава да имаме писатели като тях. За мен в момента има ренесанс на българската литература."

Десислава Алексиева, председател на Асоциация "Българска книга", също сподели своите мисли в ефира на "Нашият ден": "Книгите са меката дипломация, те са начинът, по който се представяме пред другите култури. Те са това, което много лесно би могло да промени нашия имидж като нация, те са това, което дава възможност на другите да ни опознаят. Затова е много важно да бъдем част от този форум, в който има над 4300 изложители от най-различни държави, от целия свят. Това е един форум, който отново заявява, че демокрацията е жива, а свободата на словото е важна."

Франкфуртският панаир на книгата тази година затвърждава значимостта си като ключово събитие за глобалната литературна и издателска сцена, с активно участие на България и нейното културно наследство.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Вълдобрев празнува имения си ден с концерт

Стефан Вълдобрев, композитор, актьор, музикант, певец и режисьор се включва в "Артефир" часове преди концерта, с който отбелязва имения си ден. На сцената, разбира се, ще бъдат "Обичайните заподозрени" (Иван Лечев, Стоян Янкулов, Мирослав Иванов, Веселин Веселинов-Еко). Мястото на концерта този път е клубът City Stage в подлеза на НДК – от..

публикувано на 27.12.24 в 14:45
Стефан Прохоров

Възможностите на настоящето са безкрайни, тези на миналото – изчерпани

На Стефановден в студиото на "Артефир" посрещаме режисьора и драматург, отдаден на независимия театър, Стефан Прохоров . Прохоров не приема театъра като ангажимент, а като нещо, на което се посвещаваш. В днешния ден той си спомня за проф. Снежина Танковска, оставила своя преподавателски отпечатък в поколения български театрални творци и дейци...

публикувано на 27.12.24 в 14:23
Стефан Мавродиев

Играещият Стефан Мавродиев и животът – тази продънена каца

Името Стефан означава "венец", но Стефан Мавродиев твърди, че не обича венците – трънени или лаврови. Актьорът, режисьор и поет празнува своя имен ден в"„Артефир", за да представи мемоарната си книга "Стефан Мавродиев. Играещият човек" , създадена в съавторство с Огнян Панов. "Аз говоря не за Стефан Мавродиев, а за всеки човек...

публикувано на 27.12.24 в 13:31

Стефания Кочева: Любов да има

Преживяването – на него държи актрисата Стефания Кочева, която днес празнува своя имен ден. Тя е част от трупата на Сатиричния театър "Алеко Константинов", но е позната на зрителите и от телевизионния екран. Играе и в киното. Кръстена на дядо си – най-добрия човек, когото познава, Стефания харесва името си и смята, че ѝ носи късмет. Още от..

публикувано на 27.12.24 в 12:50

Усещането за кино на Александър Трифонов

Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..

публикувано на 26.12.24 в 17:40