Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поетът Петър Баранов за Деня на бесарабските българи и силата на езика

| обновено на 29.10.24 в 09:52
Българският фестивал в Болград
Снимка: Уикипедия

Днес, 29-ти октомври, отбелязваме Деня на бесарабските българи – празник, посветен на българите в Бесарабия. Този ден съхранява паметта за хилядите българи, напуснали родината си и осели нови земи, като същевременно са останали верни на своите корени и език.

Историята на празника започва през далечната 1938 година и е тясно свързана с осветяването на храм-паметника "Свето Преображение Господне" в Болград. Строителството на този величествен храм започва през 1833 г. и завършва пет години по-късно благодарение на доброволния труд на 10 000 преселници от българските земи. През годините на комунистическия режим честването на празника е прекъснато, но след 1989 г. традицията е възстановена и празникът отново заема своето заслужено място сред българите в Украйна и Молдова. В България също се отбелязва с празнични мероприятия, организирани от Дружество Родолюбие и Центъра на бесарабските българи в България, като в София се провеждат културни събития, които събират българи от всички краища.

В рубриката "Темите на деня" на "Нашият ден" се срещаме с бесарабския поет Петър Баранов от Нови Трояни, Украйна. Той разказва с вълнение за значението на този празник и за непреходната връзка на бесарабските българи с родината. "При нас в момента е мирно, войната е на Изток," споделя поетът, "но преживяваме тежко тази война, защото много момчета от нашето село воюват там и много вече са загинали." Въпреки тези трудности, за Петър Баранов Денят на бесарабските българи носи радост и гордост, както и възможност да поздрави всички свои сънародници, пожелавайки им здраве и мирно небе.

Неговият разказ за живота в Бесарабия носи духа на отминали времена и топлото чувство на принадлежност. "Някога беше прекрасно село, сега опустява. Хората тук са много трудолюбиви, имаме и запазени традиции – помагаме си един на друг," споделя той, добавяйки, че любовта към българския език и култура е заложена у него от ранна възраст. "Обикнах българското и българския език още от малък, макар че не съм го учил литературно. Имахме радио и слушахме български приказки. За мен България беше мечта", казва той. Споделя, че изпитва благодарност към своите предци, които са съхранили българския език.

Със същата обич и преклонение към родния език, Петър Баранов ни представя един от своите стихове, посветен на красотата и силата на българското слово:

Не забравяй чедо, не забравяй този чуден български език
С обич вред поддържай го, прославяй и подкрепяй го до сетен миг.

Той за всички чувства има думи – за любов, за стонове и плач
чувал е камшици и куршуми, но мълчал пред злобния палач.

Чуйте цялата поема и разговора с Петър Баранов в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31