Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Многоликият свят на българската литература: Проф. Стойчева-Андерсон за наградите "Перото"

| обновено на 07.11.24 в 10:52
Снимка: БТА

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден"  специален гост беше проф. Светлана Стойчева-Андерсон, преподавател в НАТФИЗ и член на журито на 10-ите литературни награди "Перото". В разговора тя сподели интересни наблюдения и коментари за съвременната българска литература.

Проф. Стойчева започна разговора, като подчерта важността на множеството книги, включени в оценяването за наградите "Перото": "Първо, случи се един голям наплив от книги, няма по-добър начин да се обхване съвременната българска литература, освен събрана така за прочит. И в този смисъл "Перото" наистина предоставя поглед на почти всичко. Когато мисля за всичките автори и книгите, можем да говорим за литературите на миналата година."

Тя посочи няколко от най-забележителните автори и заглавия, които са привлекли вниманието на журито: "Освен "Извън обхват" на Евгени Черепов, можем да споменем Николай Бойков, който има една много интересна книга, с която се появява и налага своя стил. Еми Барух също има една прекрасна книга, а също и Веселина Седларска. Всички в журито се обединихме около книгата "Ане" на Камелия Панайотова и още много заглавия."

В раздела за поезия проф. Стойчева отбеляза важността на някои от ключовите автори: "В поезията голямата дилема беше между Стефан Иванов, който е сготвил една изключително пряма книга, и книгата на Мария Калинова "Слънце - техника". Не по-малко ценя и Екатерина Григорова с "Отвисоко в печката пада дърво".

В края на разговора професор Стойчева обсъди състоянието на детската литература и нейното представяне на наградите "Перото": "Най-малко книги получихме точно в този ресор. Мисля, че доста издателства не са си изпратили книгите, видяхме липсващи издателства." Това подчертава важността от по-активно участие и внимание към детската литература в рамките на литературните конкурси и по-широкото книгоиздаване.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55