В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" специален гост беше проф. Светлана Стойчева-Андерсон, преподавател в НАТФИЗ и член на журито на 10-ите литературни награди "Перото". В разговора тя сподели интересни наблюдения и коментари за съвременната българска литература.
Проф. Стойчева започна разговора, като подчерта важността на множеството книги, включени в оценяването за наградите "Перото": "Първо, случи се един голям наплив от книги, няма по-добър начин да се обхване съвременната българска литература, освен събрана така за прочит. И в този смисъл "Перото" наистина предоставя поглед на почти всичко. Когато мисля за всичките автори и книгите, можем да говорим за литературите на миналата година."
Тя посочи няколко от най-забележителните автори и заглавия, които са привлекли вниманието на журито: "Освен "Извън обхват" на Евгени Черепов, можем да споменем Николай Бойков, който има една много интересна книга, с която се появява и налага своя стил. Еми Барух също има една прекрасна книга, а също и Веселина Седларска. Всички в журито се обединихме около книгата "Ане" на Камелия Панайотова и още много заглавия."
В раздела за поезия проф. Стойчева отбеляза важността на някои от ключовите автори: "В поезията голямата дилема беше между Стефан Иванов, който е сготвил една изключително пряма книга, и книгата на Мария Калинова "Слънце - техника". Не по-малко ценя и Екатерина Григорова с "Отвисоко в печката пада дърво".
В края на разговора професор Стойчева обсъди състоянието на детската литература и нейното представяне на наградите "Перото": "Най-малко книги получихме точно в този ресор. Мисля, че доста издателства не са си изпратили книгите, видяхме липсващи издателства." Това подчертава важността от по-активно участие и внимание към детската литература в рамките на литературните конкурси и по-широкото книгоиздаване.
Чуйте разговора в звуковия файл.С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg