Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националното външно оценяване след VII клас – време за промяна?

Снимка: learnwithfunbg.com

В "Нашият ден" посвещаваме време на една болезнена за цялото общество тема – моделът на Национално външно оценяване (НВО) след VII клас. 

Гост в предаването е Ирина Манушева, един от инициаторите на петицията, подкрепена от образователни експерти, учители, директори, ученици, родители и граждани, за нужда от нов формат за оценяване в края на прогимназиалния етап.

Изпитите в сегашната си форма мерят възможностите на семействата да плащат за частни уроци и курсове, заявява Манушева, която вярва, че е назрял моментът за промяна на изпитния формат.  

НВО предлага проверка на знанията на седмокласниците и входен билет за гимназията, но все повече експерти са на мнение, че сегашният модел е неефективен.

"Нашата образователна система се нуждае от спешна, коренна промяна и това вече е въпрос на оцеляване", казва Манушева.

Все още няма консенсус относно това как трябва да изглежда едно ново образование, което да отговаря на съвременните потребности на обществото ни. За съжаление много хора не осъзнават необходимостта от промяна, допълва Манушева.

Инициаторите на петицията са провели среща с представители на МОН с цел проблемът за НВО да бъде поставен на дневен ред. На срещата са присъствали директорите на Центъра за оценяване в предучилищното и училищното образование, на Асоциация "Родители", на Националния инспекторат по образование, както и на Националната природо-математическа гимназия.

Към момента единственото, което НВО показва, е че положението е много зле, по думите на Манушева. Системата сама оценява себе си върху собствения си учебен материал, докато децата ясно показват, че не могат да смогнат и да прехвърлят прага от 50 %. Проблем, който се разширява, е разликата в представянето на отделните училища.

Манушева изтъква, че в сегашния модел деца с математически заложби зависят от изпита по български, за да влязат в желаната от тях гимназия.

Какво измерваме с тези НВО-та – това е ключовият въпрос, смята Манушева и допълва, че високото качество на образованието във всички училища е морален дълг както пред децата, така и пред цялото общество.

Манушева обръща внимание, че НВО, което не подлежи на поправка, се случва в една много крехка детска възраст – около 13 години – време, което не е подходящо за такова количество стрес.

Учениците са задължени да се профилират в паралелки по интереси, но в същото време имат много ограничени възможности, подчертава Манушева.

Необходимо е варианти за подобряване на модела да се обсъдят в широк експертен и обществен кръг, като мнението на самите ученици също трябва да бъде взето под внимание. Само така може да се стигне до устойчива и смислена за всички реформа, казва Манушева.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анкета: Коледните празници през очите на децата

За най-малките членове на семейството Бъдни вечер и Коледа са един миг от приказка, в която семейството им е героят, а домът – най-уютното място на света. Може би нетърпеливо броят постните ястия на масата или се опитват да отгатнат какво точно символизират. Някои се скриват под масата, за да чуят шепота на желанията си, докато други очакват..

публикувано на 24.12.24 в 10:25
Сем. Гурдеви

Бъдни вечер у едно българско семейство

Тази вечер всяка запалена свещ разказва история, всяка песен сближава, а всяка звезда на небето носи обещание за топлина, обич и надежда. Бъдни вечер е смях около масата, глътка топъл шоколад, прегръдка, която не казва нищо, но значи всичко. Бъдни вечер е онова тихо чудо, което събира семейството заедно. Времето, когато домът блести не само от..

публикувано на 24.12.24 в 10:05
Магдалена Йоцова

Инициативата "Бъди човек" – да подариш надежда

Защо най-големият подарък на Коледа е това да бъдеш добър – разказва в "Нашият ден" Магдалена Йоцова от гр. Септември, която дарява надежда и топлина на нуждаещите се. Инициативата "Бъди човек" стартира преди около 10 години и обединява все повече съмишленици. Става дума за благотворителна кампания, в която самотните и бедни семейства,..

публикувано на 24.12.24 в 09:11

Коледният дух и Виена – традициите са всичко

Традиционно Виена привлича за декемврийските празници и посрещането на новата година стотици хиляди туристи от цял свят. Изборът на австрийската столица не е случаен, а изпълнен с достатъчно традиции и най-вече – съхранението им, което създава и магичния виенски празничен дух. Тръгваме по маршрута на коледните базари и големите тълпи, по..

публикувано на 24.12.24 в 08:45
Алек, Катя и Кристина Цанови с водещата Мария Мира Христова

Едно музикално семейство и мигът заедно

В навечерието на Светлите празници вратите към душите си, към музиката и дома си, отваря музикалното семейство Цанови. Повод за ефирната среща дава очарователната Кристина Цанова – оркестрант в групата на първи цигулки в Софийската филхармония. Заедно с нея в студиото са: майка ѝ Катя Цанова, оркестрант в групата на първи цигулки в Академичен..

публикувано на 23.12.24 в 14:50