В "Нашият ден" посвещаваме време на една болезнена за цялото общество тема – моделът на Национално външно оценяване (НВО) след VII клас.
Гост в предаването е Ирина Манушева, един от инициаторите на петицията, подкрепена от образователни експерти, учители, директори, ученици, родители и граждани, за нужда от нов формат за оценяване в края на прогимназиалния етап.
Изпитите в сегашната си форма мерят възможностите на семействата да плащат за частни уроци и курсове, заявява Манушева, която вярва, че е назрял моментът за промяна на изпитния формат.
НВО предлага проверка на знанията на седмокласниците и входен билет за гимназията, но все повече експерти са на мнение, че сегашният модел е неефективен.
"Нашата образователна система се нуждае от спешна, коренна промяна и това вече е въпрос на оцеляване", казва Манушева.
Все още няма консенсус относно това как трябва да изглежда едно ново образование, което да отговаря на съвременните потребности на обществото ни. За съжаление много хора не осъзнават необходимостта от промяна, допълва Манушева.
Инициаторите на петицията са провели среща с представители на МОН с цел проблемът за НВО да бъде поставен на дневен ред. На срещата са присъствали директорите на Центъра за оценяване в предучилищното и училищното образование, на Асоциация "Родители", на Националния инспекторат по образование, както и на Националната природо-математическа гимназия.
Към момента единственото, което НВО показва, е че положението е много зле, по думите на Манушева. Системата сама оценява себе си върху собствения си учебен материал, докато децата ясно показват, че не могат да смогнат и да прехвърлят прага от 50 %. Проблем, който се разширява, е разликата в представянето на отделните училища.
Манушева изтъква, че в сегашния модел деца с математически заложби зависят от изпита по български, за да влязат в желаната от тях гимназия.
Какво измерваме с тези НВО-та – това е ключовият въпрос, смята Манушева и допълва, че високото качество на образованието във всички училища е морален дълг както пред децата, така и пред цялото общество.
Манушева обръща внимание, че НВО, което не подлежи на поправка, се случва в една много крехка детска възраст – около 13 години – време, което не е подходящо за такова количество стрес.
Учениците са задължени да се профилират в паралелки по интереси, но в същото време имат много ограничени възможности, подчертава Манушева.
Необходимо е варианти за подобряване на модела да се обсъдят в широк експертен и обществен кръг, като мнението на самите ученици също трябва да бъде взето под внимание. Само така може да се стигне до устойчива и смислена за всички реформа, казва Манушева.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg