Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Берлинска седмица на науката" обсъжда бъдещето на продоволствената сигурност

Изкуственият интелект и високопроизводителните технологии: акценти от "Берлинска седмица на науката"

| обновено на 08.11.24 в 10:03 | Репортаж
10
Снимка: Ася Чанева

От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните дискусионни теми.

Събитието стартира официално още на 1 ноември, но кулминацията му започна с 15-ото издание на срещата на върха за наука "Падащи стени", което продължава три дни и включва над 65 лекции, работилници и други събития. В рамките на това издание участват повече от 500 лектори от различни сфери на науката и технологиите. Чанева подчерта значимостта на Берлин като научен център в Германия, където функционират близо 30 университета, подкрепящи съвременните научни изследвания.


Първата голяма дискусия за деня се проведе в 10:00 часа и бе посветена на темата "Изхранването на света до 2050 г.". Учени от различни дисциплини се обединиха, за да обсъдят предизвикателствата пред продоволствената сигурност в световен мащаб, особено в условията на климатични промени. Събитието акцентира върху връзката между селското стопанство и новите технологии, като основна цел е да се идентифицират начини за създаване на устойчиви и издръжливи аграрни системи. Специалистите обсъдиха стратегии за трансформиране на този сектор, които биха могли да допринесат за осигуряване на глобалните хранителни доставки до 2050 г.

Друга значима тема, разглеждана в рамките на събитието, бе свързана с ролята на изкуствения интелект (ИИ) и високопроизводителните компютри. В дискусиите бе отбелязано, че Европа се подготвя да пусне в експлоатация първия си високопроизводителен компютър през следващата година – събитие, което ще открие нови хоризонти за технологични иновации и научни изследвания.


Сред останалите важни въпроси, които ще бъдат повдигнати днес, е пътят на Европа към напредъка в областта на технологиите, включително иновации във възобновяемите енергийни източници и развитието на устойчива химия. Бяха обсъдени и алтернативи на опитите с животни, което представлява значима тема в контекста на етичните и научните стандарти.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: Ася Чанева, Falling Walls Science Summit 2024


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Алек, Катя и Кристина Цанови с водещата Мария Мира Христова

Едно музикално семейство и мигът заедно

В навечерието на Светлите празници вратите към душите си, към музиката и дома си, отваря музикалното семейство Цанови. Повод за ефирната среща дава очарователната Кристина Цанова – оркестрант в групата на първи цигулки в Софийската филхармония. Заедно с нея в студиото са: майка ѝ Катя Цанова, оркестрант в групата на първи цигулки в Академичен..

публикувано на 23.12.24 в 14:50

Емануела Иванова от TimeHeroes: Доброто става все по-заразно

В рубриката "Разговорът" разговаряме с Емануела Иванова – директор на платформата за доброволчество TimeHeroes. Тя сподели вдъхновяващи новини за коледните мисии и благотворителните инициативи през изминалата година. Ето какво разказа тя в ефира на „Нашият ден“: "Макар платформата да не изглежда толкова динамична отвън, извън нея се случват..

обновено на 23.12.24 в 11:13

Емилия Ангелова: В България почвите са плодородни, но са застрашени

Проектът на TerraLife Solutions е вдъхновяващ пример за това как иновациите могат да дадат решения на глобални проблеми като деградацията на почвите и климатичните промени. Внедряването на подобни практики не само ще подпомогне устойчивото развитие на земеделието, но и ще подобри качеството на храната и живота в дългосрочен план. Тази статия..

публикувано на 23.12.24 в 10:12
Д-р Богдан Пенев, Ана-Мария Кръстева и доц. Тодор Велчев (отляво на дясно)

Паралел между празнуването на предстоящия рожден ден на Христос между католици и протестанти

Твърди се, че има старо пророчество, което гласи, че когато всички християни посрещнат Рождество Христово на една и съща дата, злото ще изчезне от света. Ние няма как да приемем това твърдение на 100 процента, но пък от друга страна звучи убедително и дава надежда. В момента около 2,6 милиарда са християните на Земята. 2,3 млрд. от тях се готвят..

публикувано на 23.12.24 в 09:38
Онируполи, Драма

Празнична Гърция с дъх на канела и цитруси

Традиционно много българи избират да прекарат коледните и новогодишни празници в Гърция , а тя ги очаква с мирис на канела и цитруси. Редакторът Наталия Маева разказва в "Нашият ден" как протичат празничните дни в южната ни съседка и какви обичаи спазват гърците на Рождество и Нова година.   В Гърция семействата са големи, по..

публикувано на 23.12.24 в 08:53