Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В България има читателски интерес към исторически и биографични книги

Разговор за границите – национални и интелектуални. Политологът и преводач Явор Сидеров и Пламен Николов от "Академия "Роза" разказват за проекта си "Центифолия" под шапката на Университетското издателство към СУ "Св. Климент Охридски", за предстоящите издания за култура, политика и икономика и за първата книга, осъществена в рамките на инициативата – биографията "Ататюрк. История на идеи" от Шюкрю Ханиоглу. 

Как разговорът за културния и интелектуален обмен във времето може да ни снабди със средствата да живеем по-добре днес? Какви са начините да усложним представите си за границите, конфликтите и противоречията, така че да работят в наша полза, общностно и индивидуално?

"Книгата открих при превода на друга книга. В нея има политически и исторически значими факти. След разговора с няколко историци, разбрах, че книгата има своето място и за това тръгнах да се занимавам с нейния превод и издаване", заявява в предаването "Гласът на времето" преводачът Явор Сидеров. Книгата излиза с подкрепата на издателството на университет "Св. Климент Охридски", в мой превод и с финансовата подкрепа на академия "Роза". Тя е предизвикала огромен читателски интерес, което доказва че в България има читателски интерес към такъв тип литература.

"Нашето желание от академия "Роза" е да направим така, че хората в по-малките селища да имат достъп до културния живот, да погледнем България от вън, да научи за страната ни много неща", допълва Пламен Николов.

Предстои турне за представяне на книгата "Ататюрк. История на идеи" в цялата страна чрез регионалните библиотеки в 20 града в България. Книгата задава и много въпроси, които всеки може сам да си зададе.

Целия разговор на Надежда Московска с Явор Сидеров и Пламен Николов от предаването "Гласът на времето" можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пренаписани думи от мъдри притчи

Самостоятелна изложба живопис под този наслов откри на рождения си ден 9 декември художничката Златка Пентова.  Изложбата е подредена в галерията за съвременно абстрактно изкуство A cube contemporary до 11 януари 2025 г. Златка Декова-Пентова завършва Художествената гимназия в София и Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" –..

публикувано на 10.12.24 в 18:15

"Корона от превратности" – мемоарна книга на Владко Панайотов

В новата си книга Владко Панайотов поднася на читателя една своеобразна "Корона от превратности". Собственият му житейски опит е низ от странни, случайни, но и предизвикани събития, в които той е ту главен участник, ту наблюдател. Владко Панайотов отваря прозореца към една отминала епоха. "Тази книга е еклектична като структура, но хармонична като..

публикувано на 10.12.24 в 17:10

Четене за татковците с Антон Баев и приятели

Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via Павел Веснаков), Георги Господинов, Елка Димитрова, Йордан Ефтимов, Красимир Димовски, Любомир Русанов, Мая Дългъчева и Цанко Лалев, заедно с Антон Баев – инициатор на поетичната среща под наслов..

публикувано на 10.12.24 в 16:13
Мартин, Габриела, Галя Георгиева, Луиза, Мария и Никол

Изкуството в мен: Галя Георгиева

 Тя е винаги усмихната, около нея винаги е шумно и наоколо щъкат детски крачета. Музиката е неизменна част от нея – има издадени 3 авторски албума, обединени под името "Заклинание в четири сезона". Галя Георгиева е майка на две деца. Работи по различни културни и социални проекти с актьори с увреден слух от група "Жестим" и театър..

публикувано на 10.12.24 в 13:35

"Невероятният Виетнам" – изложба за непознатите съкровища на природата

На 12 декември 2024 г., от 17 часа, във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН ще бъде официално открита временната изложба "Невероятният Виетнам". Събитието ще събере видни гости, сред които Н. Пр. г-н До Хоанг Лонг, извънреден и пълномощен посланик на Виетнам в България, проф. Ву Куанг Ман от Университета Хоа Бин в Ханой и доц. Ина..

обновено на 10.12.24 в 12:24