Денят на жената предприемач се чества в 144 държави и 65 университета и институти по целия свят. Този празник се отбелязва от ООН и се подкрепя от Камарата на представителите в САЩ, като е официално признат от кметовете на градове като Ню Йорк, Лос Анджелис и Филаделфия. През 2024 г. Денят на жената предприемач ще бъде честван в България на 19 ноември (вторник) под мотото "Баланс – живот и бизнес".
Председателят на Асоциацията на жените предприемачи в България "Селена", Десислава Авджиева, сподели в интервю за "Нашият ден" за значимостта на този форум, както и за основните акценти в програмата и участниците в него.
"Този празник възниква с цел жените да се подкрепят взаимно и да си помагат в различни държави. Инициативата набляга на солидарността, особено видима по време на пандемията, когато много бизнеси се изправиха пред трудности и имаше кампании за взаимна подкрепа, които помогнаха да се задържат на повърхността."
"В различните държави този ден се отбелязва по различен начин, като често е свързан с теми за правата на жените и подкрепата им в професионалната среда. В България обаче акцентът не е върху равноправието, защото тук жените са по-равноправни в сравнение с много други държави. Фокусът е върху развитието и партньорствата, както и реализирането на личността в бизнеса", обясни Авджиева.
Асоциация "Селена", първата българска женска организация, насочена към бизнеса и неговото развитие, е създадена от италианка в България, която е видяла нуждата жените да имат общност за обединяване и обмен на идеи. Организацията се разраства с времето и вече има присъствие и в Италия.
"В началото Асоциацията възникна с цел обмен на опит и идеи, за да може бизнесите в България да се развиват и да се създават колаборации с други държави. Сега отново работим активно с различни страни – през септември подписахме международен пакт в Турция с участието на 15 държави от Европа, за да обменяме опит и идеи", разказа Авджиева.
Тя подчерта, че Асоциацията е насочена към създаване на международни партньорства, които позволяват на българските бизнеси да се развиват локално и в същото време да имат поглед към международния пазар.
Авджиева отбеляза, че жените в България на ръководни и мениджърски позиции вече са над 50%, което е значителен ръст и бележи напредък през годините. "Разбира се, не във всяка професия е така – има области като IT сектора и фармацевтичния сектор, където мъжете са преобладаващи", допълни тя.
Тя отбеляза, че в България образът на жената предприемач включва множество различни роли – професионална, семейна и социална. "Голяма част от жените смятат, че успехът не е пълен без наличието на семейство и успяват да съчетават различните си роли с лекота."
Форумът през 2024 г. ще премине под мотото "Баланс – живот и бизнес", което е надграждане на темите от предишните години, когато акцентът бе върху успеха на жените в различните им роли. Тази година ще се обърне специално внимание на баланса между личния и професионалния живот и как той допринася за дългосрочния успех и щастие.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..
Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..
В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..
В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg