На 21 ноември в 191-во основно училище "Отец Паисий" в село Железница ще бъде отбелязан Денят на християнското семейство и младеж. Това събитие е повече от обикновен празник – то е празник на любовта, смирението и уважението, ценности, които обединяват ученици, учители и родители. Директорът на училището, Савина Игнатова, споделя как тези принципи изграждат здрава семейна общност и подсилват духовната стойност на запазването на обичаите.
"По традиция ще отбележим на 21 ноември Деня на християнското семейство и младеж", разказва Игнатова. "Това е празник, известен в църковния календар като Въведение Богородично – ден, който има дълбока символика и исторически корени." Тя ни връща назад във времето, когато, според преданията, Дева Мария, едва на тригодишна възраст, е била въведена в храма от родителите си. Мария сама изкачила петнадесетте стъпала на храма, където била посрещната от първосвещеника Захария.
Празникът е отбелязан още през 543 г., когато император Юстиниан построява в Константинопол църква, наречена "Въведение Богородично". През 1929 г., с решение на Светия Синод, този ден започва да се чества и в България като Ден на християнското семейство – събитие, което напомня за единството и взаимната подкрепа в семейството.
"Важността на този ден не се ограничава само до семейството и училището, а се разпростира върху цялата ни общност", допълва Игнатова. За нея запазването на традициите и създаването на връзки между поколенията е част от мисията на училището. "Това е нашият начин да предадем важните уроци на младите – да учим и възпитаваме с обич и уважение към миналото, като гледаме уверено към бъдещето."
Събитието на 21 ноември ще бъде не само повод за честване, но и за обединение на учениците, родителите и учителите, които заедно ще демонстрират и ще възпитават вечните ценности, съхранили се през вековете. Силата на семейната общност е именно в тези моменти – в споделянето на духовната стойност на обичаите, които ни свързват и укрепват нашата идентичност.
Така 191-во основно училище "Отец Паисий" не само поддържа жива връзката с миналото, но и вдъхновява с примера си как традициите могат да бъдат основа за по-светло и обединено бъдеще.
Чуйте в звуковия файл.
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е липсата на достатъчно материали, които обучаващият да избере и да адаптира към потребностите на конкретния ученик. В мрежата се откриват сборници и материали, чиито високи цени авторите им оправдават с..
Честата употреба на думите "пея" и "песнопение" са факт на страниците на Свещеното Писание. От най-древни времена музиката и религията са свързани. Исторически не само в християнството, но във всички религии музиката се използва. Чрез нея се изразява както съкрушение и разкаяние така и вяра, възхищение от величието на силата Божия и благодарност към..
Благотворителен концерт-спектакъл – "Традиции от Родопите", ще се състои днес от 18 часа в Театрално-музикален център "Димитър Димов" в Кърджали. Инициативата е на ученици и учители от Средно училище "Йордан Йовков" в града и е в подкрепа на осмокласника Арджан Мехмед – за осигуряване на достъпна образователна среда. В концерта ще участват легендарната..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg