Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

21 ноември: Ден на християнското семейство

Емилия Сотирова: Семейството е жива система и се развива заедно със света

Снимка: pixabay

На 21-ви ноември честваме Въведение богородично – Деня на християнското семейство. Традицията повелява, че след като родителите и децата се върнат от храма, всички се събират вкъщи около огнището. На трапезата има червено вино, топла пита, риба и вкусни гозби.

За православната ни църква християнското семейство е един малък храм, където чрез тайнството на венчанието се благославя зачеването, възпитанието и обучението на децата в православната вяра. В това вцърковено семейство мъжът и жената са едно цяло, а децата – дар от Бога, който им ги поверява, за да ги подготвят за царството Божие. 

Такива ли са обаче ценностите на съвременното семейство?

“Това, което виждам в работа си е, че ценност става успехът, професията и развитието на личността. Този тип социална принадлежност, която да бъде изградена, за да може детето или младият човек да се вписва по най-добрият начин“, казва в ефира на “Нашият ден“ Емилия Сотирова, семеен терапевт, психолог и психотерапевт и допълва:

Много са се променили ритуалите, свързани със създаването на близост в семейството. Това най-силно отпада. Ритуалите, които са били в предишните години, са свързани с това семейството да стои сплотено. Да е на масата, около трапезата и да споделя как е минал денят. В моментна това е много изолирано, защото се отделяме като индивиди, спираме да говорим един с друг и дори, когато сме заедно на трапезата, всеки е сам със собствените си преживявания“.

“Семейството е жива система, светът е доста динамичен, няма как да няма промяна, въпросът е как се адаптираме към нея. Няма как да изолираме появата на технологиите, появата на другото работно време, което преди това не е било по този начин. Всичко това носи някаква промяна и семействата търсят начин да се адаптират към нея, което често създава голямо напрежение“, посочва още той.


Как възпитава интернет?

“В един момент се оказва, че децата знаят повече от родителите, защото в интернет е пълно с всякаква информация. Това създава много големи проблеми с авторитета, проявява се в тийнейджърската възраст, когато е бунтът и тогава настъпват много големи катаклизми в семейството.

Покрай технологиите родителите губят своя авторитет, променя се йерархията в семейството и неговата структура. Това пък пречи да се установи комуникация и връзка на доверие. Ако детето знае, че е по-лесно да провери в интернет или на телефона някаква информация, или пък ще бъде разбран по-добре от приятелите си в интернет, отколкото от родителите, това го изолира, което също влияе на близостта в семейството и на това то да е цяла единица“, посочва още той и допълва:

Прави ми впечатлението, че хората живеят с вярването, че трябва да се мълчи, вместо да се говори. Много често не се говори за проблема, което само прави една лавинообразна реакция. Всъщност, когато стигнат до семеен терапевт, семействата толкова много са се изморили и изтощили да се борят един с друг, че е много по-трудно да се стъпи на някакви ресурси, за да се възстанови балансът. Друг проблем е неразбирането“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35

Глухите хора се вълнуват и живеят пълноценно – вижте ги

През 1934 година група млади ентусиасти основава дружество на глухите в столичното училище "Йосиф Ковачев". Постепенно такива организации се появяват из цялата страна и се обединяват в Съюза на глухите в България, който днес чества своя 90 годишен юбилей . Умеем ли, като общество, да превеждаме тишината и да чуваме нечуващите – разговор в..

публикувано на 12.07.24 в 12:08

Какво се случва с проекта за Национална многопрофилна детска болница?

Много деца пораснаха, докато майките и бащите им очакваха изграждането на многопрофилна детска болница. Семейна паника настъпва, когато дете се разболее, докато родителите се чудят къде точно ще получат необходимото внимание и консултация със специалист. Как протича организацията и дейността по изграждане и пускане в експлоатация на..

публикувано на 12.07.24 в 10:44

Как да изберем летни занимания за децата си

Въпросът не се изчерпва с финансовите възможности на семейството. Важно е да помислим какво е липсвало на децата през учебната година, но е необходимо за цялостното им развитие. Ако волю-неволю дълги месеци сме били под натиска на образователната система за академични постижения с цената на часове, прекарани в затворени помещения, в седнало..

публикувано на 12.07.24 в 07:55