На 21-ви ноември честваме Въведение богородично – Деня на християнското семейство. Традицията повелява, че след като родителите и децата се върнат от храма, всички се събират вкъщи около огнището. На трапезата има червено вино, топла пита, риба и вкусни гозби.
За православната ни църква християнското семейство е един малък храм, където чрез тайнството на венчанието се благославя зачеването, възпитанието и обучението на децата в православната вяра. В това вцърковено семейство мъжът и жената са едно цяло, а децата – дар от Бога, който им ги поверява, за да ги подготвят за царството Божие.
Такива ли са обаче ценностите на съвременното семейство?
“Това, което виждам в работа си е, че ценност става успехът, професията и развитието на личността. Този тип социална принадлежност, която да бъде изградена, за да може детето или младият човек да се вписва по най-добрият начин“, казва в ефира на “Нашият ден“ Емилия Сотирова, семеен терапевт, психолог и психотерапевт и допълва:
Много са се променили ритуалите, свързани със създаването на близост в семейството. Това най-силно отпада. Ритуалите, които са били в предишните години, са свързани с това семейството да стои сплотено. Да е на масата, около трапезата и да споделя как е минал денят. В моментна това е много изолирано, защото се отделяме като индивиди, спираме да говорим един с друг и дори, когато сме заедно на трапезата, всеки е сам със собствените си преживявания“.
“Семейството е жива система, светът е доста динамичен, няма как да няма промяна, въпросът е как се адаптираме към нея. Няма как да изолираме появата на технологиите, появата на другото работно време, което преди това не е било по този начин. Всичко това носи някаква промяна и семействата търсят начин да се адаптират към нея, което често създава голямо напрежение“, посочва още той.
Как възпитава интернет?
“В един момент се оказва, че децата знаят повече от родителите, защото в интернет е пълно с всякаква информация. Това създава много големи проблеми с авторитета, проявява се в тийнейджърската възраст, когато е бунтът и тогава настъпват много големи катаклизми в семейството.
Покрай технологиите родителите губят своя авторитет, променя се йерархията в семейството и неговата структура. Това пък пречи да се установи комуникация и връзка на доверие. Ако детето знае, че е по-лесно да провери в интернет или на телефона някаква информация, или пък ще бъде разбран по-добре от приятелите си в интернет, отколкото от родителите, това го изолира, което също влияе на близостта в семейството и на това то да е цяла единица“, посочва още той и допълва:
Прави ми впечатлението, че хората живеят с вярването, че трябва да се мълчи, вместо да се говори. Много често не се говори за проблема, което само прави една лавинообразна реакция. Всъщност, когато стигнат до семеен терапевт, семействата толкова много са се изморили и изтощили да се борят един с друг, че е много по-трудно да се стъпи на някакви ресурси, за да се възстанови балансът. Друг проблем е неразбирането“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..
Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..
В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..
Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg