Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

| обновено на 26.11.24 в 11:01
Снимка: БГНЕС

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и възможностите за подкрепа.

Според Радушев, първата стъпка за човек, останал без подслон, е да потърси помощ чрез телефон 112. Оттам могат да го насочат към някой от трите центъра за временно настаняване в София – "Захарна фабрика", "Люлин" и "Красна поляна".

"Тези центрове предлагат временен подслон, но ако човекът има психически отклонения, приемът може да бъде отказан. В такива случаи е важно да се обърнат към социалните служби в Столична община", уточнява Радушев.

Мобилната група на "Каритас", състояща се от двама души, предоставя нископрагови услуги за бездомни хора. Те раздават храна и дрехи, съдействат за издаването на лични документи, както и за прегледи при медицински специалисти.

"Помагаме и за настаняване, когато хората го пожелаят. Има свободни места в центровете, но в момента кризисният център в София не функционира", споделя Радушев. Той подчерта, че кризисните центрове са изключително важни през зимните месеци – декември, януари и февруари, когато температурите падат рязко и опасността за живота на бездомните хора се увеличава.

Евгений Радушев отбелязва, че в центровете за временно настаняване човек може да остане до шест месеца, но липсата на работещ кризисен център е сериозен проблем. "Трябва да има кризисен център и по-адекватни социални услуги, които да помогнат на хората да намерят работа, дом и да не се връщат на улицата", добавя той.

"С общи усилия можем да направим зимата по-лека за тези хора и да им дадем шанс за по-добър живот", завършва Радушев.

Чуйте разговора в зувковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Петрова

Кои са правните предизвикателства пред електронното здравеопазване

Медицинското право е известно в обществото най-вече с т.нар. "дела за лекарски грешки". Медицинското право обаче включва много по-широк аспект от дейности – като започнем от електронното здравеопазване, минем през употребата на изкуствен интелект в здравеопазването, разчитането на всички изследвания – образни и лабораторни, медицинския туризъм,..

публикувано на 24.01.25 в 12:40

За "Шенген", "дубайски шоколад" и "санитарен кордон" – знаковите думи на 2024 година

"Шенген" с 37%, "дубайски шоколад" с 26 на сто и "санитарен кордон" с 24% от гласовете са знаковите думи и изрази на 2024 година за България. Така гласуваха хората в традиционното проучване на обществените нагласи "Думи на годината с Как се пише?"  След тях сред първите десет са "Гунди", която беше на косъм да влезе в челната тройка, "избори",..

публикувано на 24.01.25 в 12:07

Бърдарски геран – сърцето на банатската българска култура

Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура и традиции, то продължава да бъде място, където миналото и бъдещето се срещат. Ето какво разказаха Ралица Моллова и Мариела Калчева за живота, инициативите и мечтите на общността в селото...

обновено на 24.01.25 в 11:35

Гайдарят от Украйна, който вдъхновява ново поколение музиканти в България

Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър..

обновено на 24.01.25 в 09:31

"Цветове и светове": Проект за приемственост между поколенията

Фондация "Писаният камък" реализира значим проект, наречен "Цветове и светове", който поставя акцент върху връзката между поколенията чрез разнообразни културни и образователни дейности. Целта на инициативата е да сближи възрастните хора и младото поколение, като предоставя платформа за обмен на опит и ценности. Проектът включва творчески ателиета,..

публикувано на 24.01.25 в 09:03