В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и възможностите за подкрепа.
Според Радушев, първата стъпка за човек, останал без подслон, е да потърси помощ чрез телефон 112. Оттам могат да го насочат към някой от трите центъра за временно настаняване в София – "Захарна фабрика", "Люлин" и "Красна поляна".
"Тези центрове предлагат временен подслон, но ако човекът има психически отклонения, приемът може да бъде отказан. В такива случаи е важно да се обърнат към социалните служби в Столична община", уточнява Радушев.
Мобилната група на "Каритас", състояща се от двама души, предоставя нископрагови услуги за бездомни хора. Те раздават храна и дрехи, съдействат за издаването на лични документи, както и за прегледи при медицински специалисти.
"Помагаме и за настаняване, когато хората го пожелаят. Има свободни места в центровете, но в момента кризисният център в София не функционира", споделя Радушев. Той подчерта, че кризисните центрове са изключително важни през зимните месеци – декември, януари и февруари, когато температурите падат рязко и опасността за живота на бездомните хора се увеличава.
Евгений Радушев отбелязва, че в центровете за временно настаняване човек може да остане до шест месеца, но липсата на работещ кризисен център е сериозен проблем. "Трябва да има кризисен център и по-адекватни социални услуги, които да помогнат на хората да намерят работа, дом и да не се връщат на улицата", добавя той.
"С общи усилия можем да направим зимата по-лека за тези хора и да им дадем шанс за по-добър живот", завършва Радушев.
Чуйте разговора в зувковия файл.Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..
Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..
Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..
Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg