Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Формалното отношение към вярата

Снимка: svetlinata-na-hrama.com

Законоучителите, съвременниците на Христос, имат формалистично отношение към наредбите на Божия закон, даден на Мойсей. Такова е тяхното отношение и към четвъртата Божия заповед, отнасяща се за съботната почивка. Според тях в съботния ден не бива да се върши абсолютно никаква работа, та дори и добро. Ето защо осъжда Спасителя за извършените от него чудеса в събота. Такъв е случаят и от евангелското четиво от 10-ата неделя след Въздвижение, когато Иисус освобождава от недъга една жена с немощен дух от 18 години. Христос идва не да наруши закона, а да го изпълни и разясни, основавайки го върху любовта и благодатта. Той изтъква, че от формалната обредност има нещо по-ценно, че Бог иска милост, а не жертва и съботата е предназначена, за да се вършат дела на милосърдие. Както този старозаветен ден е завършек на творението на света, така и Възкресението, станало в неделя, е завършек на новото творение и постепенно тя заменя съботата, утвърждавайки като новозаветен, християнски седмичен почивен ден. Заедно с протойерей Симеон Николов от русенския храм "Успение Богородично" разговаряме за формалното отношение към вярата.


На 5 декември 2024 г. в зала 2 на НДК, по покана на РУО – София-град и с подкрепата на Софийската митрополия в София гостуваха ученици от Трето основно училище "Христо Ботев", гр. Сандански, с театрално-поетичния спектакъл "Господ е пастир мой". Разговор със Светослав Костарев, един от създателите на спектакъла.

Християнска поезия
Стихотворението "Молитва" от Емануил Попдимитров.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Царството Божие

На всички ни е известно, че раждането на Спасителя разделя историята на човечеството на два етапа – преди и след Христа. По какви причини става това деление, защо в Стария Завет Бог дава Своето откровение на избрания израелски народ и защо в Новия Завет този народ е отхвърлен и Бог сключва нов завет, с всички повярвали в Неговия Син? Отговор на..

публикувано на 15.12.24 в 09:35
Дамяна Велева

Дамяна Велева: Гласувахме за Пеевски, пуснаха ни лампите

Дамяна Велева от "Свободна Европа" е наградена от Антикорупционния фонд в категорията "Млад журналист" за текста ѝ: "Частен град Доспат". Как протести в малка родопска община стигнаха до София", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" корупционните модели и зависимостите на гражданите от властимащити кметове в малките населени места...

публикувано на 15.12.24 в 08:55

Мими Шишкова: Отговорността е в нашите ръце

Защо в света на социалните мрежи "автентичните човешки гласове са все по-важни", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мими Шишкова , носителка на наградата на БХК "Човек на годината" в новата им за 2024 категория "Дигитален будител". На 24 септември 2024 г-н Бойко Борисов казва: "Промяната" ни отдалечи с хиляди километри от Шенген и от..

публикувано на 14.12.24 в 09:10
Меги Попова, Надежда Московска, Виктория Драганова, Венцеслава Кожухарова (от ляво надясно)

Всеки преход ли е труден

Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив?  Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..

публикувано на 14.12.24 в 08:00
адв. Елка Пороминска  (вдясно) и Анелия Торошанова

Разпореждане с имот или имущество – видове завещания

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в  ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..

публикувано на 13.12.24 в 15:00