Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

146 години Национална библиотека "Св. св. Кирил и Методий"

Националната библиотека празнува годишнина с изложба на Историческия музей в Попово

Експозицията "От киноцентъра до музейната витрина" – 180 години от рождението на капитан Петко Войвода

Снимка: БГНЕС

Утре ( 10 декември) Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ) ще отбележи 146-ата си годишнина.

По повод празника ще бъде открита гостуваща изложба на Историческия музей в Попово. Експозицията "От киноцентъра до музейната витрина" чества 180 години от рождението на капитан Петко Войвода.

За историята на изложбата в "Terra Култура" разказва Владимир Иванов, директор на Историческия музей в Попово.

Когато започват снимките на сериала "Капитан Петко Войвода", снимачният екип решава да издири автентични носии от епохата и местообитанието на хайдушкия войвода и революционер. Така е събрана ценна колекция от костюми, които са използвани като реквизит.

След края на снимачния процес операторът Димо Коларов, който е роден в Попово, предлага събраните носии да бъдат дарени на едно от тракийските дружества в североизточното село Светлен. По-късно колекцията е предадена за съхранение в Историческия музей в Попово, разказва Иванов.

Предишният директор на музея решава да направи изложбата "От киноцентъра до музейната витрина" и така уникалните български облекла вече 10 години обикалят цялата страна  и предизвикват голям интерес, по думите на Иванов.

Българските музеи съхраняват безкрайно интересни и ценни неща в своите фондове, казва музейният директор и отправя покана към слушателите да посетят Историческия музей в Попово, където по интерактивен начин ще се запознаят с историята на града.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо автентичността в риск е риск за идентичността?

Опазването на културното и историческото наследство на България, като част от световното и европейско богатство, застава в центъра на дискусията за автентичността в риск. Доколко архитектите и инженерите имат правото и професионалната възможност да оставят на поколенията наследство, а не бутафория? Какви са подходите, критериите и..

обновено на 30.05.22 в 12:31

Автентичност в риск – бутафория или наследство?

Опазването на културното и историческото наследство на България като част от световното и европейско богатство застава в центъра на дискусията за автентичността в риск. Доколко архитектите и инженерите имат правото и професионалната възможност да оставят на поколенията наследство, а не бутафория? Какви са подходите, критериите и иновациите за..

публикувано на 26.05.22 в 15:42

Светите братя Кирил и Методий или митовете и истината за буквите

В навечерието на 24 май сме на граничната бразда между наука и политика. Успяват ли учените да ни преведат през митовете и истината за буквите и светите братя Кирил и Методий? Къде и как се почита делото им и губи ли България в превода на историята? Ще проговорят ли архивите и какво искат или не искат да знаят младите? Мощи на Светите..

публикувано на 23.05.22 в 11:39

Истината за буквите

В навечерието на 24 май сме на граничната бразда между наука и политика. Успяват ли учените да ни преведат през митовете и истината за буквите и светите братя Кирил и Методий? Къде и как се почита делото им и губи ли България в превода на история? Ще проговорят ли архивите и какво искат или не искат да знаят младите? Това са само част от..

публикувано на 19.05.22 в 10:35

Българските музеи се спасяват сами – защо и как?

Българските музеи се спасяват сами? Какви са необходимите законодателни промени във връзка с дигитализацията на културно наследство? Кой се страхува от виртуален музей и доколко той е в конфликт с реалния? Това са част от темите във втората от поредицата майски дискусии в ефира на програма "Христо Ботев". Музеите се спасяват сами –..

обновено на 16.05.22 в 12:49