В епизод 567 "Трамвай по желание" среща своята публика с универсалния сценичен талант Атанас Палюшев.
Кой е Палюшев?
В своя творчески профил Атанас е лирико-драматичен тенор, школуван в класическото пеене. Завършва първо ВИТИЗ, а после и Консерваторията със специалност оперно пеене. Специализира в прочутото Миланско оперно училище към "Ла Скала".
През годините пее в различни жанрове, изнася концерти по света с български автентичен фолклор и балканска музика.
Все той е и единственият български артист, гастролирал на сцената на циганския театър "Ромен" в Москва и на международния фестивал в украинския град Славутич.
Лауреат е на международния фестивал "Златния Орфей" с авторската си песен "Не се гордей".
Атанас Палюшев е един от основателите на Акустична Формация 2/4.
Преподава уроци по акапелно народно пеене.
Талантът му е многостранен – и за пеене, и за драматичен театър. Преди две години раздвоението между певческата и драматичната сцена отвежда Атанас в столичния "Арт театър", където е актьор в "Дон Жуан" и "Напразни усилия на любовта". А в "Музикално пътешествие" пее на шест езика и се доказва като музикален режисьор.
В летните месеци неуморният Палюшев продължава да се изявява на престижни сцени извън България.
Всъщност в ученическите си години Наско е открит като музикално дарование от Георги Минчев, който му предрича светло бъдеще на рок-сцената. А връстниците му го наричат ту Елвиса, ту Ковърдейла.
Защо Палюшев поема по други, собствени и независими пътища, ще разберете в епизод 567 на "Трамвай по желание".
Снимка – БНР
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg