Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Издатели и литературни агенти от цяла Европа участваха в пъвия международен "фелоушип" у нас

Кадър от откриването
Снимка: Манол Пейков

Литературна агенция "София" е организатор на първата у нас професионална програма и международен "фелоушип" с повече от 20 издатели и литературни агенти от цяла Европа. Срещата на представители на международния книгоиздателски бизнес се проведе рамките на Софийския международен панаир на книгата.

Повече за програмата разказва в "Нашият ден" Гергана Панчева от Литературна агенция "София" – частната организация, чиято основна дейност е продажба на права за литературни произведения за преводи и разпространение в чужбина.

Панчева споделя, че към момента агенцията работи с 22 съвременни български автори, пишещи главно художествена литература, пояснява, но това е само малка част от цялото книгоиздаване в България и света.

Думата "фелоушип" (от англ.) означава задруга и се използва за този тип формати, събиращи професионалисти от сектора на книгоиздаването – литературни агенти, отговорни редактори, мениджъри на права към издателство, пояснява Панчева.

Обикновено такава програма се осъществява под шапката на по-мащабно събитие – в случая става въпрос за 51-вия Софийски международен панаир на книгата, който ще продължи до 15 декември в НДК.

Министерството на културата е подкрепило проекта, както и АБК заедно с проф. Амелия Личева, програмен директор на Софийския международен литературен фестивал, изтъква Панчева.  

Издателствата, кандидатствали да бъдат част от програмата, са били 90, от тях 20 са взели участие – представители на редица чуждоезични литератури.

Важна част от откриването на програмата са били Георги Господинов и Анджела Родел, а близо 40 български писатели са се срещнали с чуждестранните издатели в неформална обстановка, разказва Панчева.

В дискусионните панели част от темите са били как детската литература отваря пътища и обединява, как се промотират национални литератури, как се промотира нов автор на пазара.  

Специално внимание е обърнато на жанровата литература, която е генератор на големи печалби на пазара, тъй като е масово предпочитана.

Панчева завършва разговора с думите: "Отвори се една врата – въпросът е как ще задържим и развием този интерес през следващите години."

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10