В рубриката "Епизоди от живота" беше представен новият подкаст "Перник на младите", създаден от Младежки клуб "Да бъдем приятели" към фондация "П.У.Л.С." с подкрепата на Община Перник и Международен младежки център. Проектът има за цел да даде глас на младите хора в региона и да създаде платформа за обмен на идеи и иновации, насърчавайки тяхната гражданска активност. В разговор за предаването "Нашият ден" Михаела Боянова, координатор на младежка превантивна програма във фондация "П.У.Л.С.", разказа повече за визията и амбициите зад подкаста.
Според Михаела Боянова подкастът ще бъде не просто медия, а пространство, в което младите хора от Перник могат да изразяват своите виждания, да бъдат чути и да разбират възможностите, които местната власт им предоставя. В този динамично променящ се свят е изключително важно младежите да осъзнаят своята роля и да се ангажират с процесите на развитие в своята общност.
Инициативата цели да свързва младите хора с важни теми и инициативи, предоставяйки им информация за техните права и начините, по които могат да участват активно в процеса на взимане на решения в общината. Подкастът ще насочва вниманието към това как младите граждани могат да предлагат идеи и решения, които да бъдат чути и реализирани с подкрепата на местните власти.
Проектът предвижда също възможност за участие на млади хора, които представляват различни пернишки и младежки организации. Михаела подчерта, че тези, които имат желание да се включат, ще намерят платформа за изразяване на своите идеи. Относно гостите на подкаста, акцентът в началния етап ще бъде поставен върху властимащите, с цел изграждане на по-добра връзка между младите хора и общината.
"Перник на младите" се очертава като ключова стъпка към изграждането на по-активна и ангажирана младежка общност в региона, като създава пространство за диалог, вдъхновение и участие в решенията, които касаят бъдещето на града.
Слушайте!
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..
Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..
В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..
В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване . Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия)..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg