В рубриката "Културни събития от деня" обръщаме внимание на предстоящото откриване на изложбата на Иван Нинов в арт галерия Vejdi. Тя ще бъде открита на 23 януари в арт галерия Vejdi.
Изложбата включва 17 от най-знаковите творби на автора, създадени в различни периоди от неговия живот. За феномена Иван Нинов, за танца между черното и бялото, за самотата и свободата, които съпътстват големия талант, и за съвременните проекции на тези идеи, разговаряхме с Вежди Рашидов – скулптор, бивш министър на културата и дългогодишен приятел на твореца.
Иван Нинов – категоричен, ясен, мощен
"Когато говорим за българската графика от 20-и век, това е Иван Нинов", категорично заявява Рашидов. "Той е човек, който е живял интересно, доказал се е и е успял да улови живота както в черното, така и в бялото. Но той не се ограничава само с тези два цвята – не случайно казва, че слага цвят в черното. Между черното и бялото винаги има нещо. Една малка светлинка, която променя всичко, която създава живот и носи свежест."
С тези думи Рашидов подчертава универсалния характер на изкуството на Нинов, което намира начин да преодолее ограниченията на монохромната палитра и да изрази нещо много по-дълбоко – многопластовата природа на човешкото съществуване.
Свобода като избор на живот
"Животът не е лесен. Той е битка – битка да се докажеш, да останеш жив и полезен", казва Рашидов, споделяйки философията си за успеха в изкуството и живота. Той сравнява творческите натури, които избират свободата пред сигурността, с примера на Ван Гог.
"Иван Нинов се е родил свободен", добавя Рашидов. "Има хора, които предпочитат да бъдат роби – да бъдат отглеждани от някого. Иван не беше от тях. Аз помня неговите студентски години, дивотиите, които всички млади хора правят. Той нямаше завършена академия, но това не беше пречка за големия му талант."
Рашидов припомня, че Нинов е посещавал курсовете по графика при преподавателя Томов, но академичният сертификат така и не е станал част от биографията му. "Академията не е необходима за истинския талант", заключава той.
Танцът на черното и бялото в изкуството
Изложбата на Иван Нинов в галерия Vejdi обещава да бъде културно събитие, което ще представи богатството на един от най-значимите български графици. Творбите му разказват за житейските контрасти, за тънката линия между мрака и светлината, за свободата, която изисква отказ от материалната обвързаност.
С думите на Вежди Рашидов, тази изложба ни припомня, че истинското изкуство е не само визуално преживяване, но и дълбоко духовно пътешествие.
Слушайте!
Никола Каравасилев, един от най-уважаваните учители по физика и астрономия в България, разказва за работата си в предаването "Време за наука". С дългогодишен опит и възпитаници, които са спечелили над 100 медала на международно ниво , Каравасилев е не само преподавател, но и вдъхновител за новото поколение млади учени. "Нашият учебен център..
Проектът "Пътят към сцената" на НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" е финансиран с 250 000 лв. по Програмата за подкрепа на творчески проекти в областта на сценичните изкуства на Министерството на културата Основни цели са създаването и представянето на продукцията на студенти и преподаватели, утвърждаването на НАТФИЗ като център на културното и театралното..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им образование. Срещата обещава весело настроение и носталгия в ретро стила на 80-те години. Но вместо това излизат скрити желания, копнежи, страхове и вражди. В рамките на една нощ всеки ще бъде..
Съвместната изложба живопис "Тютюн в устата" на Андрея Ангелова и Росен Марковски се открива на 21 януари от 19.00 часа в галерия "Арт хотел 158" в София. Експозицията представя индивидуални творби на Андрея и Ро, но и картини, които те са рисували заедно. Двамата се срещат през 2016 г. и предприемат пътешествие "По ръба на морето" по плажове и..
Галерия "Нюанс" представя за трети път скулптoра Хари Арабян. Разпознаваем с работата си със стъкло и метал, неговият характерен стил и неповторимите му технически възможности му позволяват да създава обекти от на пръв поглед неопитомяеми материали. Изложбата се открива в 18.00 ч. на 21 януари и ще продължи до 9 февруари. "Бидейки..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
"Медиите се подготвят за редица предизвикателства през 2025 г., които вероятно ще включват нови атаки от страна на враждебно настроени политически лица,..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg