Премълчаната история (1001 защо – Ефир знание)

сряда, от 15.10 часа до 16.30 часа

Едно предаване за клишетата, предразсъдъците и преднамереното фалшифициране на факти от миналото, съпътствали през вековете изстраданата историческа истина. Среща в ефира с нашата суета и комплекси, със страховете, болезнените амбиции и субективните пристрастия на политици, така и не успели да се превърнат в държавници и на културтрегери, оставили толкова бели петна или черни страници във времето. Не на последно място – с поуките, уроците и надеждите, които паметливата муза на историята Клио за разлика от нас, хората, не обича да премълчава. Може би защото самата история се повтаря. Мото на водещия Румен Леонидов: Историята като литература, литературата – като история.

Екип на предаването: Бойко Ламбовски, Митко Новков, Венета Гаврилова

Публикации

„На нож“, картина на Ярослав Вешин

Балканските войни – възторг, покруса, опит

Тъкмо през тези дни и месеци, но преди 110 години, България е била обзета от воински ентусиазъм, направил голямо впечатление на чуждите кореспонденти и дипломати у нас. Балканската война предизвиква у довчерашната рая изблик на могъщи страсти,..

публикувано на 10.11.22 в 08:55
Честване на Райко Алексиев в Мюнхен. Фани и Чавдар Мутафови са прави най-горе по средата.

Историята не е милостива към българските писатели

Предаването взема за повод новата книга на Катя Кузмова-Зографова, наш литературен изследовател и литературен историк, посветена на Фани Попова-Мутафова. Томчето "Фани Попова-Мутафова – житие и страдание", става отправна точка за разсъждения върху..

публикувано на 03.11.22 в 08:35

Премълчаната история на Борис Шивачев, един необикновен българин

Българин, писател, художник, публицист, истапинст, мечтател, патриот, космополит, авантюрист. Роден е на 11 март 1902 г. в Плевен в семейството на офицер. През 1920 г. заминава за Южна Америка. Живее в Аржентина и Чили. Издържа се с обща работа в..

публикувано на 20.10.22 в 17:05

Официалните празници и паметници – добре ли ги избираме

Периодично в обществото ни различни кръгове започват диспут: Защо не си сменим Националния празник, примерно с 24 май или 6 септември, защо не бутнем тези паметници и не вдигнем други? Кой избира националните празници, кой решава какъв паметник..

публикувано на 13.10.22 в 08:10

Руската намеса в съдбините на България

С новата си книга проф. Ева Соколова задава въпроса: "Защо ние, българите, не си даваме сметка, че Русия и като империя, и като СССР, и днес като Руска федерация, никога не се е отнасяла към България като към равноправна или поне приятелска страна,..

публикувано на 06.10.22 в 08:29

Еврейските строители на съвременна България

България е млада държава, въпреки 1300-годишната си история. И тази млада държава е трябвало да бъде издигната, както се казва, на голо поле. В процеса на това издигане вземат активно участие и нашите еврейски сънародници, особено в областта на..

публикувано на 29.09.22 в 08:15

По следите на нацистка експедиция в Амазония

Дълбоко в джунглите на Амазония и днес се извисява гроб със свастика на върха... Нацисти и евреи, икономически и политически емигранти от целия свят, потомци на роби и на индиански империи… в огромния етнически котел на Южна Америка се оглежда..

публикувано на 22.09.22 в 14:32

Кръстът е сред най-величавите символи в историята

Как така две парчета дърво, закрепени едно за друго, се превръщат в един от най-могъщите символи на света? В йерархията на смъртното наказание на Римската империя, защото има и такава, на разпъване са били осъждани робите, предателите, страхливците,..

публикувано на 14.09.22 в 17:46
Наемничеството се е практикувало широко още в Древен Египет.

Воюват най-често наемници

Прието е да се смята, че наемникът е човек без чест, воюващ за пари, а не от патриотизъм. Ала през цялата и българска, и човешка история огромен процент от воюващите са именно професионални воини, наети срещу сериозен "хонорар" или срещу процент от..

публикувано на 18.08.22 в 09:25

Мефистофел в литературата не е лошият

Защо писателите не само у нас, но и по света прибягват до образа на Дявола, когато искат да изразят някакъв бунт, несъгласие с морала на заобикалящия ги свят? Гьоте с "Фауст", Михаил Булгаков с "Майстора и Маргарита", но и нашите Христо Смирненски, а..

публикувано на 11.08.22 в 12:05